پیشرفت عملیات لوله کشی تاسیسات میعانات گازی پارس جنوبی به ٦٤درصد رسیدبه گزارش ایرنا، روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز شنبه به نقل از امیرمنصور حق وردی افزود: علاوه بر سه پمپ آتش نشانی، هر چهار ترانس مورد نیاز طرح که بوسیله سازنده داخلی تامین شده، وارد سایت تاسیسات ذخیره سازی و اندازه گیری میعانات گازی شده و تمامی ام او وی های (MOVهای) طرح نیز به گمرک بندرعباس رسیده است.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین تجهیزات این طرح سیستم میترینگ (FISCAL METERING) دردست ساخت توسط شرکت هلندی ‘کرونه’ است که مهرماه سال جاری گروهی متشکل از نمایندگان شرکت نفت و گاز پارس، اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی و نیز شرکت پایانه های نفتی ایران به منظور نظارت بر تست های عملکرد و کالیبراسیون فلومترهای سیستم میتریگ میعانات گازی این طرح به کشور هلند اعزام می شوند.
مجری طرح احداث تاسیسات ذخیره سازی و اندازه گیری میعانات گازی پیشرفت عملیات پایپینگ این طرح را ٦٤درصد اعلام کرد و گفت:هم اکنون پیشرفت طرح های ای پی سی 1 به 68درصد و ای پی سی 3، به 69،99 درصد و پیشرفت کلی این طرح به 68،71 درصد رسیده است.
حق وردی درباره وضعیت تعیین تکیلف ای پی سی 2 این طرح گفت:پ س از هماهنگی ها و اخذ مجوزهای لازم در خرداد ماه سال جاری، مناقصه توسط کارفرما برگزار و شرکت ماشین سازی اراک به عنوان برنده مناقصه انتخاب و مسئولیت تکمیل کارهای باقیمانده ای پی سی 2 را به عهده گرفت.
وی با بیان اینکه پیمانکار یاد شده هم اکنون تجهیز این بخش و عملیات کارگاه را آغاز کرده است، گفت: با توجه به مدت زمان 12 ماهه برای تکمیل کارهای ای پی سی 2، اتمام تمامی فعالیت های بهره برداری از چهار میلیون بشکه ذخیره سازی و اندازه گیری میعانات گازی و تکمیل کل پروژه تا مرداد ماه سال 1397 ادامه خواهد داشت.

پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی میعانات گازی دارای هشت مخزن با ظرفیت ذخیره هر مخزن٥٠٠ هزار بشکه میعانات است که با بهره برداری از آنها، تمامی میعانات گازی فازهای پارس 1 ( پارس جنوبی) پس از ذخیره سازی در این مخازن از طریق خطوط لوله و بعد از اندازه گیری برای مصرف کنندگان و اس پی ام برای صادرات ارسال خواهد شد.
قرارداد احداث این پروژه در قالب سه طرح ای پی سی 1، 2 و 3 ( EPC1، EPC2 و EPC3 ) منعقد شده است که ای پی سی 1 وظیفه ساخت بخش های پشتیبانی، پایپینگ ها، برق و ابزار دقیق و ای پی سی 2 و 3 نیز هرکدام وظیفه ساخت چهار مخزن ذخیره سازی میعانات گازی و یک مخزن آب آتش نشانی را برعهده دارند.
پالایشگاه ستاره خلیج فارس با مصرف روزانه 360 بشکه، پالایشگاه پارس شیراز با مصرف روزانه 120 هزار بشکه و پتروشیمی برزویه با مصرف روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی از مصرف کنندگان عمده این پروژه پس از راه اندازی خواهند بود.
با احداث پالایشگاه سیراف و پالایشگاه میعانات گازی فرزانگان فارس نیکو، میعانات گازی مورد نیاز این پالایشگاه ها نیز توسط این مخازن تامین خواهد شد.
7212/6043**
خبرنگار: عبد الصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه
خبرنگار:انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید