پیشرفت 55 درصدی ساخت اولین نیروگاه زغال سنگ سوز کشورعلیرضا نصراللهی عصر سه شنبه در حاشیه بازدید از عملیات احداث نیروگاه حرارتی طبس در جمع خبرنگاران افزود: نیروگاه حرارتی طبس به عنوان اولین نیروگاه زغال سنگ سوز کشور در حال احداث است در حالی که عمده منابع نیروگاه های کشور سوخت های گاز و فسیلی است.
وی گفت: این نیروگاه از مزایای متعدد و متفاوتی برخوردار است که از جمله می توان به اشتغالزایی بالا، تمهیدی برای پدافند غیرعامل و تنوع بخشیدن به سبد انرژی کشور اشاره کرد.
وی ادامه داد: عملیات تجهیزات جانبی آن در حال حاضر توسط مشاوران و پیمانکاران ایرانی در حال اجراست.
مجری طرح بازتوانی نیروگاه های شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه از سال 91 عملیات اجرایی و زیربنایی پروژه آغاز شد افزود: مطالعات شناسایی منابع آب و زغال تا سال 87 انجام و پس از آن پروژه وارد فاز اجرایی شد.
وی با اشاره به بکارگیری نیروهای بومی برای اشتغال گفت: تمام تلاش این بوده که از نیروهای عمومی و متخصص منطقه طبس استفاده شود و در این پروژه هم اکنون 80 درصد نیروها مستقر در طبس هستند.
معاون استاندار خراسان جنوبی و فرماندار ویژه طبس هم گفت: نیروگاه زغال سنگ سوز طبس یکی از شاخص ترین پروژه های اقتصاد مقاومتی در کل کشور است.
سیدمهدی طلائی مقدم بیان کرد: نیروگاه حرارتی طبس پروژه زنده است و بخش های مختلف آن مشغول فعالیت هستند که با پیگیری های مسئولان استانی و کشوری امیدواریم به زودی شاهد بازگشایی فاینانس نیروگاه باشیم.
وی گفت: مشکلات مربوط به پروانه بهره برداری معدن زغالسنگ مرتفع شده که با ذخیره مناسب و پیش بینی 35 ساله سوخت نیروگاه را به طور کامل انجام دهد.
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی مسئولیت ساماندهی فعالیت های تصدی دولت در زمینه تولید نیروی برق حرارتی متصل به شبکه انتقال و فوق توزیع برق کشور، راهبری شرکت های زیر مجموعه و برنامه ریزی، مدیریت توسعه و بهره برداری از نیروگاه های یاد شده در چارچوب سیاست های وزارت نیرو و تسهیل مشارکت بخش غیر دولتی در تولید برق حرارتی را برعهده دارد.
ذخیره زغال سنگ شهرستان طبس، 76 درصد ذخایر زغال سنگ کشور را شامل می شود که ذخیره معدنی پروانه های بهره برداری صادر شده بیش از 860 میلیون تن و ذخیره زمین شناسی شهرستان بیش از پنج میلیارد تن است.
سالانه بیش از 1.7 میلیون تن زغال سنگ از حوزه معادن زغال سنگ طبس استخراج می‌شود و بیش از چهار هزار نفر در این حوزه مشغول به کار هستند.
شهرستان طبس با 72 هزار نفر جمعیت و 57 هزار کیلومتر مربع مساحت بزرگترین شهرستان ایران و خراسان جنوبی است.
هم اکنون حدود 22 هزار نفر در بخش صنعت و معدن خراسان جنوبی فعالیت دارند.
شهر طبس در 270 کیلومتری غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال اطلاع رسانی: http://telegram.me/irnabirjand
7217*3028*خبرنگار- سجاد نجفی*انتشار دهنده- رسول محمدحسنیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید