چاووش اوغلو: بنگلادش مرزهای خود را باز کند، ترکیه هزینه اش را می پردازدبه گزارش ایرنا، چاووش اوغلو روز جمعه در مراسم عید قربان در دفتر حزب عدالت و توسعه در شهرستان کمر استان آنتالیا افزود: رایزنی در این زمینه با مقامات بنگلادش ادامه دارد و ما تمام هزینه بازگشایی مرز به روی مسلمانان تحت ستم را تقبل می کنیم.
وی اظهار کرد: به جز ترکیه هیچ کشوری در زمینه کشتار و ستمی که به مسلمانان آراکان اعمال می شود، واکنش مناسبی نشان نداده است.
وی بیان کرد: از برادران مسلمان آراکانی خود حمایت خواهیم کرد و برای حل قطعی این مشکل گام برمی داریم.
وی با اشاره به مذاکره تلفنی رئیس جمهوری ترکیه با روسای جمهوری مالزی و اندونزی و همچنین با دبیرکل سازمان ملل برای حل مساله مسلمانان میانمار گفت: سازمان همکاری های اسلامی را نیز به اقدام در این زمینه فرا خواندیم و امسال در خصوص وضعیت آراکان نشستی برگزار خواهیم کرد تا باید برای این مشکل راه حل قطعی پیدا کنیم.
وزیر امور خارجه ترکیه همچنین با کوفی عنان دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد و رئیس کمیسیون مشورتی ایالت راخین میانمار در مورد حملات دولت میانمار به مسلمانان آراکان به صورت تلفنی گفت و گو کرد.
وی در این گفت و گو بیان کرد: بسیاری از مسلمانان به علت حملات شدید مجبور به ترک خانه خود شدند و دهها روستاها که توسط ارتش سوزانده شده، غیرقابل سکونت شده و دهها هزار مسلمان آراکان که از روستاهای خود فرار کرده اند، تلاش می کنند به مناطق امن رفته و یا از راه های غیرقانونی به بنگلادش برسند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید