کاشت درخت، مهریه عروس ایلامیخبرنگار ایرنا در این خصوص با پدر این عروس که نقشی موثر در تعیین این مهریه جالب داشته گفت وگو کرده است.
غلامرضا مهدوی گفت: همه ما در برابر محیط زیستی که در آن زندگی می کنیم مسئول هستیم و باید به روشهای مختلف از آن محافظت کنیم، بنده نیز با توجه به احساس مسئولیتم نسبت به طبیعت و محیط زیست با مشورت خانواده و دخترم تصمیم گرفتیم که مهریه دخترم را بر خلاف مرسوم که سکه و طلا است، کاشت درخت در مناطق مختلف استان ایلام تعیین کنیم.
وی یادآور شد: با موافقت خانواده و اعلام عمومی این نیت در مراسم نامزدی، داماد به طور رسمی و با ثبت در عقدنامه مکلف به کاشت یک هزار و 372 اصله درخت به تاریخ تولد عروس در نقاط مختلف استان با اولویت شهرستان های مهران و دهلران شد.
مهدوی هدف اصلی از تعیین این مهریه را نه ریاکاری و جلب توجه بلکه تابوشکنی در تعیین مهریه های آسان و گرایش و ترغیب خانواده ها به آسان گرفتن ازدواج جوانان برشمرد و همچنین یک هدف دیگر از این مهریه را سوق دادن توجه مردم به مسائل زیستی محیطی عنوان کرد.
وی که وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه های ایلام است، یادآور شد: من و خانواده ام به سهم خود سعی کرده ایم اقدامی موثر و مفید برای طبیعت انجام دهیم و مردم را نیز تشویق به انجام برنامه های زیست محیطی کنیم.
مهدوی با ابراز رضایت و خرسندی از این اقدام در تعیین کاشت درخت به عنوان مهریه دختر خود تاکید کرد: این حرکت یک گام به جلو در راستای توجه به طبیعت است و در واقع می توان آن را باقیات صالحاتی نامید که در روایات ائمه اطهار (ع) و شعائر دینی به آن بارها اشاره شده است.
وی با بیان اینکه علاقه و رغبتی وصف ناشدنی به طبیعت و حفظ سلامت آن دارد، یادآور شد: همواره در هر فرصتی برای کاشت درخت و حفظ درختان کاشت شده اقدام و در صورت مشاهده با صحبت و مذاکره با تخریب کنندگان طبیعت از تخریب محیط زیست توسط دیگران جلوگیری می کنم.
مهدوی در مورد زمان کاشت درختان تعیین شده در مهریه دختر خود گفت: در فصل درختکاری که نیمه دوم اسفند ماه است با حضور کارشناسان منابع طبیعی و اقشار مختلف مردم به تدریج این مقدار درخت در مناطق مختلف استان به ویژه شهرستان های مهران و دهلران کاشته می شود.
پدر این عروس ساکن شهرستان ایلام به خانواده ها توصیه کرد در تعیین مهریه فرزندان خود تنها به سکه و امور مادی توجه نکنند و مواردی را که احیاگر طبیعت و باقیات صالحات است نیز در نظر بگیرند.
به گزارش ایرنا، استان ایلام بیش از 424 هزار هکتار اراضی بیابانی دارد که حدود 20 درصد از عرصه استان را شامل می‌شود و بیشتر این بیابان ‌ها در مناطق جنوبی و مناطق گرمسیری استان در شهرستان های مهران، دهلران، آبدانان، دره شهر و ایلام واقع است.
گسترش بیابان یکی از مخاطرات جدی عرصه های طبیعی بکر و زیبا استان ایلام که 11 درصد جنگل های زاگرس را دارد محسوب می شود.
از گستره 2 میلیون هکتاری استان ایلام یک میلیون و 800 هزار هکتار را عرصه های طبیعی تشکیل می دهد که از این مقدار 642 هزار هکتار جنگل با گونه غالب درختان بلوط است.
7172/1354
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشار دهنده: پروانه امانیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید