کاهش سالانه آتش سوزی در عرصه های طبیعی و زیستگاهیسرهنگ غلامرضا فتحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 9 فقره آتش سوزی در سطح 95 هکتار از مناطق تحت حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام رخ داده است که 10درصد کمتر از تعداد موارد حریق در سال گذشته است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان ایلام هم اظهار کرد: در مناطق تحت مدیریت حفاظتی محیط زیست استان ایلام امسال 6 واقعه حریق رخ داده است.
عبدالصاحب بازیارافزود: در این حوادث آتش سوزی 29 هکتار از زیستگاه های تحت حفاظت دچار و طعمه حریق شدند .
خشکی زمین ، گرمای هوا و بی احتیاطی گردشگران در یک دهه گذشته موجب افزایش سالانه آتش سوزی در عرصه های طبیعی مناطق مختلف استان ایلام شده است.
در مجموع در طول سال گذشته تعداد 15 فقره آتش سوزی در سطح 245 هکتار از عرصه های منابع طبیعی و 22 مورد آتش سوزی با وسعت 52 هکتار در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان ایلام رخ داد.
حضور و پراکنش نیروهای یگان های حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست در عرصه ها، اقدام های پیشگیرانه چون ایجاد آتش بر، تجهیزات مهار آتش و … باعث کاهش تعداد آتش سوزی ها و تسریع در مهار آتش ها شده است.
عمده آتش سوزی های رخ داده شده ناشی از آتش زدن پسچر مزارع توسط کشاورزان و سرایت آتش به اراضی طبیعی و یا سهل انگاری گردشگران است.
یک میلیون و 700 هزار هکتار از گستره 2 میلیون هکتاری استان ایلام را جنگل، مرتع و بیابان در برگرفته که شامل 642 هزار هکتار جنگل با پوشش مسلط بلوط و 790 هزار هکتار مرتع است.
با توجه به غنای زیستگاهی گیاهی و جانوری طبیعت زاگرسی استان ایلام، بیش از هفت درصد از مساحت کل استان ایلام تحت مدیریت چهارگانه اداره کل حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.
خبرنگار: زهرا موسوی **انتشاردهنده :شهریار حیدری فر
7172/6034انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید