کمبود هشت هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکیدکتر سیدعلی حسینی شامگاه چهارشنبه در مراسم روز پزشک در سبزوار افزود: آموزشهای بالینی در رشته های پرستاری، مامایی و پزشکی نیاز بیشتری به جذب هیات علمی دارد.
وی ادامه داد: هم اینک 18 هزار عضو هیات علمی در وزارت بهداشت فعالیت دارند. چهار هزار نفر آنها از اعضای هیات علمی متعهد به خدمت هستند که تعهدات قانونی پس از فراغت تحصیل را در دانشگاهها طی می کنند.
رئیس امور هیات علمی و جذب وزارت بهداشت گفت: ظرف چهار سال اخیر بطور میانگین هر سال هزار و 200 نفر به عنوان عضو هیات علمی جذب شده اند. امسال نیز هزار و 500 نفر جذب هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور می شوند.
وی افزود: همچنین به منظور تحول و نوآوری آموزشی، موضوع بین المللی سازی دانشگاهها مطرح است و ظرف سه سال گذشته گامهای بزرگی در این مورد برداشته شد. دانشگاههای ایران نسبت به پذیرش دانشجو از کشورهای مختلف اقدام نموده و همکاری خوبی با دانشگاههای اروپایی و ایرانیان خارج از کشور برای تبادل اعضای هیات علمی برقرار شده است.
حسینی تعداد دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی را ذر سطح کشور 65 مورد ذکر و بیان کرد: هم اکنون 200 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی تا فوق تخصصی فلوشیب بالینی و تخصصی در رشته های مختلف در سطح دانشگاههای علوم پزشکی مشغول تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در این مراسم گفت: سه برابر شدن تختهای بیماران روانی، 2 برابر شدن تختهای ویژه، افزایش تختهای بستری، ساخت واحد سکته های مغزی، مرکز ناباروری و دستیاری اطفال برخی از آثار تحول نظام سلامت در این شهرستان هستند.
دکتر علیرضا مسلم به کمبود پزشک در سبزوار نیز اشاره و بیان کرد: به ازا هر هزار نفر جمعیت در این شهرستان 68 صدم پزشک وجود دارد که این رقم سه سال پیش 59 صدم بود.
وی ادامه داد: در کشور تعداد پزشک به ازای هر هزار نفر 9 دهم لذا شهرستان سبزوار نسبت به میانگین کشوری با کمبود 115 پزشک عمومی و متخصص مواجه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار یکی از مهمترین عوامل کمبود پزشک و ماندگاری کم پزشکان را در این شهرستان نبود بیمارستان خصوصی دانست.
در این مراسم از پزشکان، داروسازان و پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تقدیر شد.
سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی **انتشار: حسین کریم زاده
8145/7500/1858انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید