خانه / دسته‌بندی نشده / کمتر از 50 یوزپلنگ در ایران وجود دارد

کمتر از 50 یوزپلنگ در ایران وجود داردبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، هومن جوکار روز دوشنبه در نشست خبری تشریح اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون پنج یوز در میاندشت، پنج یوز در جنوب شهر شاهرود، 6 یوز در پارک ملی توران، یک یوز در نایبندان و دو یوز در دره انجیر تصویربرداری شده اند.
وی اظهار کرد: با فرض این که در تمام مناطق حفاظت شده دوربین تله ای وجود ندارد تا از یوزها تصویربرداری کند، می گوییم که کمتر از 50 یوزپلنگ در کشور وجود دارد.
وی به آمار تلفات جاده ای یوز اشاره کرد و گفت: از سال 1380 تا 1396 حدود 13 مورد تصادف جاده ای داشته ایم که بر اثر آن 19 یوز تلف شده اند، از این تعداد 13مورد تا قبل از سال 93 در جاده های استان یزد و خراسان جنوبی بود و بقیه در محور سمنان رخ داده است.
جوکار در مورد سرشماری جمعیت یوزپلنگ در کشور گفت: تا چند سال گذشته سرشماری از یوزها به صورت تجربی و از روی رد پا و این قبیل مسائل صورت می گرفت که با ورود دوربین های تله ای تصور می شد کار راحت تر شده باشد اما با گذشت زمان مشخص شد اینطور نیست از این رو نمی توان آمار دقیقی از این گربه سان به دست آورد؛ به هر حال با لحاظ شرایط و شواهد احتمال می رود کمتر از 50 یوز در کشور وجود داشته باشد.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اظهار کرد: البته باید در نظر داشت که در بسیاری از مناطق همین دوربین های تله ای هم موجود نیست و بنابراین آماربرداری دشوار است.
جوکار حضور دام، جاده و خارج شدن یوز از مناطق حفاظت شده را از عوامل تهدید این گونه در خطر انقراض دانست که برای هر کدام از این عوامل باید برنامه ریزی صورت گیرد.
وی ادامه داد: یوزها مرتب در میان مناطق رفت و آمد می کنند، این در حالی است که در مناطق خارج از محدوده های حفاظت شده اغلب فعالیت های معدنی در جریان است از این رو برای ایمن کردن این مناطق به قرق های اختصاصی روی آوردیم تا مردم از مناطقی که سازمان محیط زیست بر آنها اختیاری ندارد، حفاظت کنند.
وی به وجود دام در مناطق به عنوان تهدیدی دیگر اشاره کرد و گفت: خروج آغل های دام از این مناطق از چهار سال پیش مطرح شد و بر این اساس موسسه IUCN هلند 85 هزار یورو به انجمن حفاظت از یوزپلنگ به منظور انتقال آغل های دام از پارک ملی توران داد.
جوکار افزود: به طور کلی 186 آغل در منطقه حفاظت شده توران وجود دارد؛ از این تعداد 12آغل در پارک ملی توران قرار دارد که هشت آغل به صورت فعال و چهار آغل نیز اجاره داده می شود که باید تمام آنها خریداری و به محل های از پیش تعیین شده منتقل شوند.
وی به راه اندازی پویش’ یوز تا ابد ‘ با هدف خروج این آغل ها از توران هم اشاره کرد و گفت: برآورده شده است که برای خروج 12 آغل از پارک ملی توران به 800 میلیون تومان اعتبار نیاز است بنابراین اگر این پویش موفق شود مبلغی بیشتر از حد نیاز جمع‌ آوری کند، صرف حل مشکلات در میاندشت می شود و اگر باز هم پولی باقی بماند برای رفع دیگر مشکلات در توران هزینه می شود.
وی گفت: فعلا 100 هکتار برای خروج دام در توران در اولویت قرار دارد که بعد از آن نوبت به میاندشت و دوباره توران می رسد.
جوکار با اشاره به این که شخصا در ایجاد این پویش نقشی نداشته ام، گفت: من فقط اولویت ها را مشخص و پیشنهاداتی را برای بهتر شدن کار ارائه دادم، البته پیش از تشکیل ایین پویش با انجمن حفاظت از یوزپلنگ ایرانی مذاکراتی صورت گرفت و آنها ما را از بودن این پول بین المللی مطمئن کردند و هر زمان نیاز باشد آن را هزینه می‌کنند.
جوکار در مورد علت به تاخیر افتادن ساماندهی جاده عباس‌ آباد هم اظهار کرد: همه کارهای مربوط به این جاده انجام ، بودجه‌ها مصوب و حتی پیمانکار مشخص شده است بنابراین شرایط لازم برای اجرای طرح‌ها به طور کامل آماده است اما نمی‌دانیم چرا مجری یعنی وزارت راه از اجرای پروژه اجتناب می‌کند.
جوکار درباره آخرین وضعیت دلبر و کوشکی (یوزپلنگ‌ های در اسارت پارک پردیسان) گفت: تلاش بسیاری برای جفت‌گیری طبیعی دلبر و کوشکی صورت گرفت، از سال گذشته مطمئن شدیم که جفت‌گیری طبیعی این دو یوزپلنگ ممکن نیست و باید به خاطر سن و سال کوشکی کار دیگری انجام دهیم.
مدیر پروژه حفاظت از یوز پلنگ آسیایی افزود: از این رو پیگیری‌ها برای انجام جفت‌گیری مداخله‌گرایانه از دی ماه سال گذشته آغاز شد و سعی داریم با کمک کارشناسان خارجی بهترین کار را انجام دهیم.
جوکار در مورد سرشماری جمعیت یوزپلنگ کشور اظهار کرد: آماربرداری از یوز به طور روشن محقق نشده است. پیش از این آماربرداری‌ها تنها بر اساس مشاهدات صورت می‌گرفت ولی از طریق پروژه یوز، دوربین تله‌ای وارد ایران شد.
وی با اشاره به جلسه برگزار شده برای حفظ یوزپلنگ با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: هفته گذشته جلسه‌ای با حضور آقای کلانتری برای بررسی موضوع حفظ یوزپلنگ برگزار شد. او موضوع یوز پلنگ را به‌طور جدی پیگیری می‌کند و اگر این جدیت ادامه داشته باشد به نتایج مثبتی می‌رسیم.
علمی 9014**
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*