گل محمدی برند خلخال می شودبه گزارش ایرنا ، هادی ذبیحی روز سه شنبه در نشستی با دانش آموختگان رشته کشاورزی خلخال که با هدف معرفی ظرفیت های اشتغال بخش کشاورزی این شهرستان برگزار شد، افزود: این منطقه بدلیل داشتن شرایط لازم از جمله ارتفاع مناسب از سطح دریا، اراضی مستعد کشاورزی و رطوبت پایین از مناطق بسیار مستعد کشور برای کشت گل محمدی بوده و تلاش می شود تا با حمایت های لازم از دانش آموختگان رشته کشاورزی از جمله ارائه نهال یارانه دار و پرداخت تسهیلات بانکی کشت آن در منطقه رونق گیرد.
ذبیحی اظهار کرد: امروزه گل محمدی در جهان نه تنها به عنوان یک محصول کشاورزی با خواص غذایی بلکه به عنوان یک دارو نیز در درمان بیماری های گوارشی و پوستی مورد توجه بوده و محصولات فراوری شده آن در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی گفت: ایران از نظر میزان تولید اسانس گل محمدی رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و در این میان استان های اصفهان ، کرمان، فارس و آذربایجان شرقی نیز به ترتیب چهار استان برتر کشور در تولید محصول کشاورزی گل محمدی هستند.
او بیان کرد: با وجود قرار گرفتن نام خلخال در لیست 40 منطقه مستعد برای پرورش گل محمدی در کشور و وجود مناطق مستعد این شهرستان برای کشت و پرورش این محصول ، بی توجهی در گذشته موجب شده تا در حال حاضر تولید گل محمدی خلخال از حد انتظار پایین تر باشد.
مدیر جهاد کشاورزی خلخال اضافه کرد: در حال حاضر 100 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گل محمدی اختصاص یافته و بطور میانگین سالانه 300 تن محصول از این اراضی برداشت می شود که با برنامه ریزی صورت گرفته در آینده نزدیک به 2 تا سه برابر میزان تولید فعلی افزایش خواهد یافت.
محرم عدلی ، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این نشست از ارائه بسته های حمایتی به متقاضیان اجرای طرح کشت گل محمدی در اراضی دیم این استان از جمله یارانه نهال و نیز تسهیلات ویژه بانکی و پشتیبانی در طول اجرای طرح خبرداد.
خلخال در جنوب اردبیل واقع است.
خبرنگار: بهرام نقی زاده ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
6018/7119انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید