خانه / دسته‌بندی نشده / 14 گسل در نزدیکی کرمان شناسایی شد

14 گسل در نزدیکی کرمان شناسایی شدمحمد محمدحسنی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به گزارش اولیه تدقیق و تعیین حریم گسل های شهر کرمان افزود: تاکنون 14 نشست با حدود 250 نفر ساعت در 2 کارگروه سازه و ژئوتکنیک و کارگروه زلزله و زیرساخت برگزار شده و مکانیزم بسیاری از این گسل ها تشخیص داده شده است.
وی با بیان اینکه لایه های نهشته رسوبی شهر کرمان با عمق متغیر حدود 300 متر تخمین زده شده، تصریح کرد: جهت یابی برخی از گسل ها در شهر کرمان نیازمند مطالعات تکمیلی با روش های مورفوتکتونیک و ژئوفیزیک است.
محمدحسنی گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی واحد جنوب شرق کمیته اساتید را از بخش های سازه، ژئوتکنیک و زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی، دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای کرمان و زرند و جهاد دانشگاهی و همچنین ارگان های اجرایی نظیر معاونت عمرانی استانداری ،اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی تشکیل داد.
وی افزود: در نخستین فاز این پروسه، نتیجه مطالعاتی در قالب تعیین حریم یکی از گسل های شهر کرمان آماده شده است و پس از طرح و تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ می شود و در مورد مابقی گسل ها، مطالعات کارگروه ها تا تعیین حریم و تدقیق گسل ها ادامه خواهد داشت.
محمدحسنی اظهار داشت: بنا به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، تدقیق و تعیین حریم گسل ها در پنج کلانشهر تهران، تبریز، کرج، کرمان و مشهد، در دستور کار کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی استان کرمان قرار گرفته است.
بر اساس این مصوبه، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئول روند اجرایی مفاد این مصوبه و پایش آن است.
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی زیر مجموعه اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان است.
استان کرمان از مناطق زلزله خیز کشور بشمار می رود و تجربه زمین لرزه های متعدد در بم و زرند این استان که خسارتهای هنگفت جانی و مالی را به دنبال داشت ، نشان از گسل های فعال و زلزله خیز بودن استان دارد.
زمین لرزه بم با شدت 6.6 ریشتر در ساعت پنج و 26 دقیقه بامداد پنجم دی ماه سال 82 در شرق استان کرمان را لرزاند و طبق آمار رسمی این زمین ‌لرزه 26 هزار و 271 قربانی، 30 هزار مجروح و بیش از یکصدهزار نفر بی‌خانمان به جای گذاشت.
زمین ‌لرزه زرند نیز در تاریخ چهارم اسفندماه سال 83، ساعت پنج و 55 دقیقه بامداد سه‌ شنبه به وقت محلی ایران، در استان کرمان و شهرستان زرند رخ داد. ژرفای این زلزله در هفت کیلومتری زمین به بزرگی 6.4 در مقیاس ریشتر بود.
شمار کشته های این زلزله حدود 912 نفر و تعداد زخمی ها یکهزار و 411 نفر برآورده شده است و خسارت مالی بسیاری به این شهرستان وارد کرد.
خبرنگار: حامد سالاری** انتشار : بهنام احمدی *
7420/ 5054انتهای پیام /*