50 درصد کودک آزاری‌ها براثر غفلت رخ می‌دهدبه گزارش ایرنا، حبیب الله مسعودی فرید عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران استان زنجان افزود: سال گذشته 13 هزار مورد تماس با اورژانس اجتماعی در ارتباط با کودک آزاری برقرار شد که از این میزان 50 درصد آن بطور واقعی کودک آزاری و نوع مداخلات نیز متفاوت بود.
وی اظهار کرد: سال گذشته 750 هزار تماس با اورژانس اجتماعی در کشور برقرار شد که از این تعداد 160هزار مورد آن به حوزه ما ارتباط داشت و از این تعداد بیشترین تماس ها مشکلات خانوادگی بود، اما پس از آن هشت و نیم درصد آن به کودک آزاری و هفت درصد به همسرآزاری اختصاص داشت.
این مسئول خاطرنشان کرد: سیاستهای کنترل و کاهش کودک آزاری و بدسرپرستی تدوین می شود و با تقدیم آن به هیات دولت نقش دستگاههای مختلف مشخص خواهد شد.
وی ادامه داد: کودک آزاری جرمی عمومی است که نیاز به شاکی خصوصی ندارد و کسانی که از این واقعه مطلع می شوند، باید به محاکم قضایی اطلاع دهند و این درحالی است که حساسیت ها به این موضوع در کشور نیز به مراتب افزایش یافته است.
مسعودی فرید اضافه کرد: تنها نگرانی درمورد کودک آزاری؛ کودکان معتاد بویژه موادمخدر صنعتی است، البته با توجه به مطالعات شیوع مصرف این نوع مواد در کشور کمتر شده ، اما مصرف آن می تواند به توهم و هذیان گویی منجر شده و حتی آسیب هایی را برای اعضای خانواده به همراه داشته باشد که مواردی از این دست گزارش شده است.

***50 درصد کودکان خیابانی کشور اتباع خارجی هستند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: با توجه به تحقیق های انجام شده 50 درصد کودکان خیابانی در سطح کشور را غیر ایرانی ها تشکیل می دهند که در تهران این رقم 60 درصد است.
وی یادآوری کرد: بر اساس اعلام بهزیستی استان تهران 10 درصد کودکان خیابانی به این شهر و اطراف آن اختصاص دارد و 90 درصد خارج از تهران هستند و ضروری است اتباع بیگانه وزارت امور خارجه در این ارتباط وارد عمل شوند و به ساماندهی آنان اقدام کنند.
مسعودی فرید افزود: در سال 84 ، آیین نامه ساماندهی کودکان مطرح شد و علاوه بر سازمان بهزیستی 11 دستگاه دیگر نقش دارند ، بر این اساس و طبق مطالعات انجام شده در سه سال گذشته نزدیک 99 درصد کودکان خیابانی با خانواده و یا اقوام نزدیک خود زندگی می کنند و به این معنا که آنچه کودک شب تصور می شود وجود ندارد.
وی اظهار کرد: هم اکنون مراکزی کودکان خیابانی را به راحتی جذب می کنند و حمایت های لازم از قبیل بهداشت، تحصیل انجام می شود و علاوه بر آن ساماندهی خانواده ها نیز مورد توجه قرار گرفته است.
این مسئول ادامه داد: در سه سال گذشته مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده در استان های تهران، البرز، خوزستان، چهار محال و بختیاری و همدان و هم اکنون در بیشتر استان ها توسط بخش غیردولتی راه اندازی شده است.
وی بیان کرد: هم اکنون 31 مرکز شبانه روزی کودکان خیابانی و 50 مرکز روزانه در کشور فعالیت می کنند، که این مراکز نسبت به شناسایی و جذب این نوع کودکان اقدام می کنند.
معاون امور اجتماعی رئیس سازمان بهزیستی تصرح کرد: مداخلات انجام گرفته بر کودکان خیابانی براساس گزارش ها انجام می گیرد و اعتبارات این بخش نیز طی سه سال گذشته حداقل هفت برابر شده به طوری که از سه میلیارد تومان به 20 میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است.
مسعودی فرید خاطر نشان کرد: هم اکنون با راه اندازی مراکز روزانه کودکان خیابانی در سطح کشور تعداد پوشش افراد هدف افزایش یافته و در برنامه ششم توسعه اهدافی در این بخش تعیین شده است.
به گفته وی، توسعه این مراکز به شناسایی کودکان خیابانی بیشتری منجر شد ، به طوری که در سال 94، حدود 6 هزار کودک خیابانی در مراکز شبانه روزی شناسایی شدند و در سال گذشته با توسعه مراکز روزانه 9 هزار و 280 کودک تحت پوشش قرار گرفتند و پیش بینی می شود تعداد کودکانی که به این مراکز روزانه مراجعه می کنند، بیشتر شود.
وی تاکید کرد: مطالعه ملی و مبتنی بر پژوهش در حوزه کودکان خیابانی در کشور وجود ندارد و در این میان لازم است همه دستگاهها مشارکت بیشتری داشته باشند.

*** اختصاص 100 میلیاردتومان برای توسعه اورژانس اجتماعی کشور
معاون امور اجتماعی رئیس سازمان بهزیستی گفت: در بودجه امسال 100 میلیارد تومان برای توسعه اورژانس های اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت از ردیف هدفمند کردن یارانه ها اختصاص یافته که امیدواریم 100 درصد آن تخصیص یابد ، چرا که سرمایه گذاری در این حوزوه از آسیب های اجتماعی می کاهد.
این مسئول افزود: اورژانس اجتماعی در مسائلی مانند کودک آزاری، همسر آزاری، خودکشی ، فرار از منزل، کودکان خیابانی مداخله می کند و در بسیاری از موارد اثر بخش بوده و به عنوان نمونه در صورت مداخله نکردن در موضوع کودک آزاری حتی می تواند به مرگ آنان منجر شود.
وی اظهار کرد: بر این اساس اورژانس اجتماعی در سال گذشته و با انجام مداخلات به هنگام مانع از انجام اقدام به خودکشی پنج هزار و 100 مورد شد و با مشاوره های لازم افراد را از انجام این کار منصرف کردند.
مسعودی فرید افزود: طبق قانون و در برنامه ششم توسعه اعلام شده که در شهرهای بالای 50 هزار نفر باید اورژانس اجتماعی ایجاد شود که طبق برآوردهای انجام گرفته حداقل 140 شهر بالای 50 هزار نفر در کشور وجود دارد و باید از این خدمات بهره مند شوند.
وی خاطر نشان کرد: تاپایان سال گذشته ، 197 اورژانس اجتماعی در کشور وجود داشت و ا
مسال 140 اورژانس اجتماعی در کشور اضافه که تحقق این مهم به پوشش 100 درصدی در این بخش منجر می شود.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: یکی از نگرانی های اورژانس اجتماعی نبود ثبات شغلی فعالان در این بخش است ، تلاش می کنیم حمایت ها انجام شود و اگر بتوانیم مجوز استخدامی را اخذ کرد تا مشکلات این قشر نیز برطرف شود.
***سامانه الکترونیک مداخله طلاق در 10 استان کشور اجرا می شود
این مسئول ادامه داد: این سامانه تا اواخر شهریور در 10 استان کشور که بالاترین نرخ طلاق را دارند شامل استان های گیلان، مازندران، خراسان رضوی ، تهران ، البرز، قم ، مرکزی، کرمانشاه، فارس و اصفهان اجرا و تا پایان سالجاری در همه استان های کشور این سامانه اجرایی خواهد شد.
وی اظهار کرد: هم اکنون 194 مرکز و بیش از 500 مرکز مشاوره و حدود 200 کلینیک مددکاری اجتماعی نیز برای مداخلات کاهش طلاق آموزش داده شده تا بتوانند در این بخش وارد عمل شوند.
معاون امور اجتماعی رئیس سازمان بهزیستی بیان کرد: خوشبختانه با همکاری قوه قضاییه و دادگستری مداخلاتی که در کاهش طلاق انجام گرفت ؛ توانست بین 25 تا 30 درصد در زوجین متقاضی طلاق سازش ایجاد کند.
مسعودی فرید افزود: برای نظامند کردن این موضوع از سال گذشته در خراسان رضوی سامانه الکترونیک مداخله در طلاق قبل از ثبت دعاوی در دادگستری توسط کارشناسان و مددکاران اجتماعی انجام شد که موارد پس از بررسی اولیه به کلینک ها و مراکز مشاوره مورد تایید بهزیستی و دادگستری ارجاع می شود.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: انجام این کار در استان خراسان رضوی میزان طلاق در سال 95 نسبت به سال 94، 8.1 درصد کاهش داد که این درصد کاهش قابل توجه است.
وی ادامه داد: برنامه دیگر توسعه آموزش های پیش از ازدواج است که در گذشته 2 ساعت بود و هم اکنون این زمان به 6 ساعت افزایش یافته و این میزان ساعت طی ماههای جاری در استانهای تهران و البرز بصورت پایلوت اجرا خواهد شد.
مسعودی فرید افزود: برای کاهش طلاق باید آموزش های پیش از ازدواج و بویژه درسال های اول ازدواج توسعه یابد ، زیرا 50 درصد طلاق ها در پنج سال اول زندگی رخ می دهد و هر چقدر طلاق در سال های پایین تری باشد ، آثار ناخوشایندی برجا می گذارد.
وی بیان کرد: هم اکنون سند کنترل بر کاهش طلاق با همکاری متخصصان در حال تدوین است که تا پایان آبان امسال نهایی می شود که در هیات دولت یا شورای اجتماعی کشور تصویب خواهد شد که این مهم در برنامه ششم توسعه بر عهده سازمان بهزیستی نهاده شده است.
7320/8068
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید