610 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در زنجانمسعود اطاعتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در حالی خبر از تصویب سرمایه گذاری 443 میلیون و 72 هزار دلاری می دهد که معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان مجموع سرمایه گذاری انجام شده هشت شرکت خارجی در صنعت این استان را 22 هزار و 790 میلیارد ریال اعلام می کند.
وی یادآورشد: سال 92، 200 میلیون و 450 هزار دلار، سال 93، 10 میلیون و 630 هزار دلار، سال 94، 14 میلیون و 490 هزار دلار و سال گذشته 207 میلیون و 500 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی در این استان مصوب شد.
اطاعتی اظهار کرد: هفت میلیون دلار سرمایه گذاری شرکت البرز ناب آرش وارد شده اما مراحل ثبت در سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی ایران در دست انجام است.
شرکت البرز ناب آرش با همکاری مشترک شرکت ایرانی – ترکیه ای با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن شمش فولاد با سرمایه گذاری اولیه پیش بینی شده هشت هزار میلیارد ریال و اشتغال 570 نفر در آستانه بهره برداری است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری زنجان گفت: شرکت توباکو اینترنشنال ژاپن با عنوان جی تی آی پارسیان در ایران در سال 94 اقدام به سرمایه گذاری و خرید شرکت تولیدی آرین توتون صنعت در استان زنجان کرد.
وی خاطر نشان کرد: این شرکت در مدت کمتر از 2 سال، مبلغ 50 میلیون دلار علاوه بر سرمایه گذاری اولیه را صرف توسعه و تکمیل واحد تولیدی کرد.
اطاعتی ادامه داد: این میزان سرمایه گذاری با تکمیل مرحله سوم که در دست انجام است و تا پایان شهریور به بهره برداری می رسد، به 120 میلیون دلار افزایش می یابد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی استانداری زنجان گفت: با ورود این سرمایه گذار خارجی میزان اشتغال مستقیم این شرکت از 151 نفر به 313 نفر رسید و این میزان با بهره برداری از مرحله سوم به 600 نفر می رسد.
شرکت جی تی آی پارسیان در شهرستان سلطانیه و در حد فاصل 50 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است و تولید کننده انواع سیگار با برند جهانی محسوب می شود.
وی اضافه کرد: این سرمایه گذاری به عنوان سرمایه گذاری خارجی غیر پوششی این استان است که با احتساب این مبلغ، میزان سرمایه گذاری خارجی وارده به زنجان از سال 92 تا کنون به رقم 137 میلیون و 67 هزار دلار و تا پایان شهریور به 207 میلیون و 670هزار دلار می رسد.
اطاعتی ژاپن، چین، ترکیه، آذربایجان و آلمان را کشورهای وارد کننده سرمایه خارجی به این استان اعلام و ابراز کرد: تاکنون چهار شرکت چینی، یک شرکت ترکیه ای، یک شرکت آلمانی، یک شرکت ژاپنی و یک شرکت آذربایجانی در زنجان سرمایه گذار و واحد تولیدی راه اندازی کرده اند.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی استانداری زنجان میزان سرمایه گذاری مصوب چینی ها در این استان را با راه اندازی شرکت های ریخته گری پیوسته سهند را 200 میلیون و 450 هزار دلار، آهن و فولاد سهند زنجان 14 میلیون و 490 هزار دلار، مجتمع آهن و فولاد جاده ابریشم 123 میلیون دلار و معدنکاران پیشرو آسیا چهار میلیون و 800 هزار دلار اعلام کرد.
شرکت چینی پیوسته سهند با سه واحد تولیدی اقدام به سرمایه گذاری هفت هزار میلیارد ریالی و اشتغال 280 نفری کرده است و 2 واحد آن در ایجرود و یک واحد در منطقه قیطول زنجان قرار دارد.
وی میزان سرمایه گذاری مصوب ترکیه با راه اندازی شرکت مجتمع البرز ناب آرش با سهم 34 درصدی شراکت 10 میلیون و 432 هزار دلار برشمرد.
اطاعتی افزود: شرکت وصال شیمی آذربایجان حاصل سرمایه گذاری 100 درصدی یک میلیون 700 هزار دلاری مصوب برای سرمایه گذاران آذربایجانی و شرکت پرشین جام پرمیس ثمره مشارکت 100 درصدی 78 میلیون دلاری مصوب برای سرمایه گذاران آلمانی است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری زنجان به ورود شرکت پانچ بلزیک برای سرمایه گذاری 120 میلیون دلاری در زنجان برای تولید گیربکس اتومات از بهمن سال گذشته خبر داد و زمان بهره برداری از این واحد را بهمن سال جاری اعلام کرد.
با بهره برداری از این شرکت، نخستین واحد تولیدکننده گیربکس اتومات در ایران با سرمایه گذار شریک خارجی راه اندازی و صنعت خودروی جمهوری اسلامی متحول می شود.
وی یکی دیگر از سرمایه گذاری های انجام شده غیر پوششی در این استان را شرکت فوکا صنعت با سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی آلمانی ها اعلام کرد که در بهمن سال گذشته با اشتغالزایی 60 نفری، فناوری اسقاط خودرو را وارد ایران کرد.
شرکت فوکا صنعت در 60 کیلومتری غرب مرکز استان زنجان قرار دارد که 80 درصد سرمایه آن از طریق سرمایه گذار آلمانی و 20 درصد مابقی از طریق شریک ایرانی تامین شده است.
علی کلانتری معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اضافه کرد: تا کنون سرمایه گذاران پنج کشور موفق به آغاز فعالیت تولیدی و صنعتی در این استان شده اند که در اثر سرمایه گذاری آنان برای 2 هزار و 380 نفر اشتغالزایی شده است یا در آینده نزدیک می شود.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید