آمریکا با اهدا تجهیزات نظامی به دنبال تثبیت خود در بالکان غربی استبه گزارش ایرنا از رسانه های صربستان، ‘دونالد لو’ سفیر آمریکا در تیرانا روز چهارشنبه طی اهدای این خودروها به ارتش آلبانی در جمع خبرنگاران گفت که آلبانی یکی از 4 متحدان ناتو در اروپا است که چنین خودروهای های نظامی را دریافت می کند.
وی همچنین افزود که واحد های پیاده ارتش آلبانی تا سال 2019 بطور کامل مدرنیزه و عملیاتی می شوند.
‘میمی کودلی’ وزیر دفاع آلبانی نیز در هنگام اهدای خودروهای آمریکایی به ارتش این کشور در جع خبرنگاران گفت که روابط دو کشور آلبانی و آمریکا وارد مرحله جدید و با کیفیتی می شوند.
آلبانی از سال 2009 میلادی به عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو ) در آمده است.
آلبانی که نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است به رغم دریافت وام از مؤسسه های مالی بین المللی با 14 درصد بیکاری، معضلات اقتصادی و نارضایتی مردم مواجه است.
آلبانی از ژوئن 2014 پس از انتظار طولانی به نامزدی برای عضویت در اتحادیه اروپا پذیرفته شد.
روند عضویت آلبانی در اتحادیه اروپا به خاطر بحران های سیاسی و همکاری نکردن دولت سابق با گروه های سیاسی مخالف در این کشور از سال 2009 میلادی متوقف شده که این مذاکرات به زودی انجام می شود.
جمهوری آلبانی در جنوب شرقی اروپا و شبه جزیره بالکان قرار دارد و با جمعیتی بالغ بر دو میلیون و 800 هزار تن عضو ناتو و تنها عضو سازمان کنفرانس اسلامی در اروپاست.
آمریکا در چارچوب توسعه نقش خود در کشورهای غرب بالکان در سال های 2011 و 2013 در دو نوبت مجموعا 21 دستگاه خودرو چندمنظوره هامر به وزارت دفاع و ارتش صربستان به ارزش حدود 4.46 میلیون دلار هدیه کرده است.
همچنین ارزش کمک های نظامی آمریکا به کرواسی دیگر کشور در بالکان غربی که عضو ناتو می باشد، تاکنون بیش از 80 میلیون دلار برآورد شده است.
اروپام**436**1908
ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید