استاد دانشگاه تهران: ایران ظرفیت زیادی در پنجره جمعیتی داردبه گزارش خبرنگار ایرنا، «محمدجلال عباسی شوازی» امروز (شنبه) در نخستین کارگاه بین المللی مطالعات بازار کار که به همت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: متاسفانه برخی اطلاعات که در مورد اولویت های جمعیتی داده می شود غیرکارشناسی است.
وی که رییس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور است، اضافه کرد: موضوع اصلی جمعیت، ساختار جوان آن است و سالمندی باید از گذار خود عبور کند.
عباسی شوازی یادآوری کرد تغییر جمعیتی از باروری، مرگ و میر و مهاجرت تاثیر می پذیرد و گفت: وقتی جمعیت در سن کار رشد کند امکان پس انداز و رشد اقتصادی افزایش می یابد.
به گفته وی، بخشی از رشد اقتصادی در آسیا ناشی از تحصیلات است زیرا پنجره تحصیلی و اموزشی زمینه های رشد اقتصادی را فراهم می کند.
وی ادامه داد: اگر جمعیتی بیسواد داشته باشیم ممکن است به بحران منجر شود اما خوشبختانه ما جمعیت جوان تحصیلکرده داریم.
استاد تمام گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران یادآوری کرد: در سال های گذشته رشد بالای جمعیتی را تجربه کردیم؛ به طوری که بالاترین نرخ باروری کل در سال های پس از انقلاب رخ داد اما اکنون باروری کل 1.8 فرزند است که به طور تقریب ثابت مانده است.

** پنجره آموزشی
«اکنون سن ازدواج افزایش یافته است و در آینده بویژه سال 2051 میلادی (1430 خورشیدی) ساختار سنی به سوی سالخوردگی می رود و جمعیت جوان کشور سالخورده می شود».
رییس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور گفت: اگر بدرستی از تحصیلات جوانان بهره مند شویم به واقع بهترین استفاده را از پنجره آموزشی برده ایم.
وی گفت: در سال 1970 بیشتر جمعیت کشور بیسواد بود اما تا سال 2030 بیسوادی به سن بالا منتقل می شود و در سال 1410 حتی سالخوردگان باسوادند.
«در آینده زنان و مردان از تحصیلات برابر برخوردارند اما بر پایه پژوهش های انجام شده، با وجود سرمایه گذاری در تحصیل، از این امکان بدرستی بهره مند نمی شویم».
این استاد دانشگاه افزود: ژاپنی ها معتقدند رشد اقتصادی در گرو حضور زنان در بازار کار است و ما نیز باید از این توان بدرستی بهره مند شویم.
وی گفت: اکنون چهار میلیون تا هفت میلیون مهاجر در خارج از کشور داریم که 70درصد مهاجران به استرالیا مدرک دکترا و یا فوق لیسانس دارند و در گروه سنی 25تا29 سال قرار می گیرند.
به گزارش ایرنا، نخستین کارگاه بین المللی بازار کار به همت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی امروز آغاز شد و فردا نیز ادامه می یابد.
در این کارگاه مقام های دولتی، کارشناسان داخلی و بین المللی، دانشگاهیان و فعالان بخش کسب و کار در این زمینه به بحث می نشینند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام*9123*1961* تنظیم: زهره دریغ گفتار* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید