استعدادهای درخشان باید کشور را آباد کنندبه گزارش ایرنا آیت الله دکتر احمد احمدی عصر شنبه در آیین تجلیل از استعدادی های برتر علمی روستایی شهرستان ملایر خاطرنشان کرد: استعدادهای برتر علمی مراقب باشند اگر فردا به مرتبه ای از علم و دانش رسیدند، مملکت خود را رها نکنند.
وی اظهار کرد: این درست نیست فرزندان ما که در این آب و خاک تربیت می شوند، پس از گذراندن مدارج علمی، کشور را رها کنند، بلکه باید وطن دوست بوده و برای آبادانی دیار و سرزمین خود تلاش کنند.
وی استعدادهای درخشان را سرمایه های کشور دانست و افزود: این استعدادها باید شناسایی و تشویق شوند، چراکه فکر و اندیشه کشور را رشد می دهند.
آیت الله احمدی سردار سلیمانی را سرمایه و هوشی سرشار برای این کشور دانست و بیان کرد: این تدبیر جنگی و تفکر سردار سلیمانی است که داعش را متلاشی می کند.
وی با اشاره به استعدادهای علمی فراوان در روستاهای کشور، بر لزوم حفظ و پرورش این استعدادها تاکید کرد و گفت: من در 6 سالگی شاهنامه می خواندم، اگر دستگاه و یا نهادی بود که من را تربیت می کرد، امروز همانند دکتر حسابی و امثال وی کاری فراتر از آن چیزی انجام می دادم که امروز انجام داده ام.
وی یجاد یک هیات هوشیاب در کشور را یک ضرورت برشمرد و اظهار کرد: امروز در اقصی نقاط روستاهای کشور بچه های مستعد و نخبه ای وجود دارد و من از اینکه این استعدادها هدر می رود، بسیار رنج می برم.
آیت الله احمدی وظیفه مدیران دستگاه های اجرایی را در این زمینه خطیر دانست و گفت: هیات هوشیاب در کشور باید برود و استعدادها را در روستاها، قبایل و چادرها شناسایی و آنها را پرورش دهد.
وی ادامه داد: استعدادها در هر رشته ای باید رشد پیدا کنند تا بتوانند برای آینده و آبادانی کشور کار کنند.
این استاد حکمت و فلسفه تجلیل از استعدادهای برتر علمی روستاهای ملایر توسط برخی از چهره های ماندگار این شهر را اقدامی مثبت و قابل تقدیر دانست و افزود: مدیران این شهرستان خیراندیش و واقف باید به ما کمک کنند تا بنایی تاسیس شود که پس از شناسایی افراد مستعد، بتوانیم آنها را هدایت کرده و رهایشان نکنیم.
آیت الله احمدی اظهار کرد: ما به دکتر محقق پیشنهاد کردیم که اساسنامه آن را بنویسند تا بتوانیم این افراد مستعد را شناسایی و تربیت کرده و به آنها کمک کنیم.
وی اضافه کرد: در شهری که از نظر وجود خیران نیکوکار قابل افتخار است و به لحاظ جمعیت پس از آستان قدس رضوی دومین شهر کشور از نظر وقف است، شناسایی و پرورش استعدادهای علمی باید به بنایی محکم در این شهر درآید.
**استعدادهای برتر علمی باید خلاقیت اقتصادی ایجاد کنند
آیت الله مصطفی محقق داماد حقوقدان و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران نیز در این آیین در سخنانی اظهارکرد: افراد نخبه و استعدادهای برتر نباید به فکر این باشند که دولت برای آنها کاری کند، بلکه خلاقیت اقتصادی را باید خودشان به وجود آورند.
عضو فرهنگستان علوم ایران افزود: برای خودتان مسئول باشید تا منطقه از فقر نجات پیدا کند.
وی اظهار کرد: شرکت های سهامی با بودجه های کم ایجاد کنید و با خرید سهام، فعالیت های اقتصادی روزانه را به عرش برسانید و کارهای دسته جمعی اقتصادی را تولید کنید.
آیت الله دکتر محقق داماد وجود فقر در جامعه را حاصل سوء تدبیر مدیران دانست و بیان کرد: اگر امروز به همت چهرهای ماندگاری همچون دکتر احمدی و دکتر آقاجانی از استعدادهای برتر علمی تجلیل و شناخته می شود، این یک مدیریت است.
وی با تاکید بر اینکه مدیران باید استعدادهای سرشار را شناسایی و مدیریت کنند تاکید کرد: این هوش ها و استعدادهای سرشار نباید در سایه جهالت به جنایت کاری کشیده شوند.
عضو هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: با تشویق، هدایت و پرورش این استعدادهای سرشار علمی در آینده دکتر احمدی ها و دکتر آقاجانی ها و از میان عالمان بزرگ، شخصیت هایی همچون گنبدی ها خواهیم داشت.
آیت الله دکتر محقق داماد تاکید کرد: جوانان، دانشجویان، دانش آموزان، مدیران ، روحانیان و سایر اقشار باید تلاش کنند تا فقر و بیکاری از بین برود و خودمان برای رفع آن تلاش کنیم.
وی با تقدیر از اقدام ارزنده فرهنگی دکتر احمدی و دکتر آقاجانی در شناسایی و تشویق استعدادهای برتر علمی شهرستان ملایر و اینکه اصل و زادگاه خود را فراموش نکرده اند، افزود: هنر این است که در مملکت خود بمانیم و برای آبادانی آن تلاش کنیم.
این حقوقدان و استاد دانشگاه بیان کرد: این بنیادی که امروز برای شناسایی و هدایت استعدادهای سرشار گذاشته شده، یک آغاز است و امیدوارم که توسعه پیدا کند، من نیز آمادگی هرگونه کمک به این امر خیر را دارم تا این بنیاد پا بگیرد.
دومین آیین تجلیل از استعدادهای برتر علمی روستاهای شهرستان ملایر روز شنبه با حضور چهره های ماندگار کشوری همچون آیت الله دکتر احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله محقق دادماد و دکتر حسن آقاجانی جراح و متخصص قلب در سینما فرهنگیان ملایر برگزار و از 164 استعداد برتر این شهرستان تجلیل شد.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
7528/2087خبرنگار: معصومه موسوی*انتشار دهنده: علی شریفیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید