اشتغال در محیط های ورزشی باید به دانش آموختگان این رشته اختصاص یابدفریبا محمدیان روز یکشنبه در نشست با نواب روسای هیات های ورزشی خراسان رضوی در مشهد افزود: حضور دانش آموختگان رشته های ورزشی باعث می شود علاوه بر اشتغالزایی برای این قشر، فعالیتهای ورزشی و خودمراقبتی به صورت علمی در جامعه گسترش یابد.
وی طرح فعال کردن گردشگری ورزشی توسط هیات های ورزشی را فرصتی برای اشتغال دانش آموختگان حوزه ورزش دانست و اظهار کرد: زیرساخت هایی نیز در فضای مجازی برای اشتغالزایی دانش آموختگان حوزه ورزش ایجاد شده است که این طرح هم اکنون در شهرهای تهران، کرج و قزوین در حال اجراست و عده ای از این طریق مشغول فعالیت شده اند.
وی گفت: بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب و برنامه های دولت، جوان گرایی و بهره گیری از ظرفیت های بانوان در اولویت قرار گرفته و در این راستا انضباط مالی، تدبیر و امید برای اشتغال و تولید مورد توجه ویژه است.
محمدیان افزود: آمایش منابع مالی و مادی توسط هیات های ورزشی باعث می شود بتوان از ظرفیت فضاهای ورزشی در شهرهای همجوار نیز برای رفع کمبود سالن و فضای ورزشی بهره گرفت.
وی اظهار کرد: در فعالیت های ورزشی نمی توان با تفکر هزینه از منابع دولتی پیش رفت و فلسفه تشکیل هیات های ورزشی این است که بتوانند از منابع مالی و انسانی محلی بهره گیرند و کار اقتصادی انجام دهند.
وی گفت: هدف از تشکیل فدراسیون ها و هیات های ورزشی این است که انواع سمن ها برای حمایت از رشته های مختلف ورزشی پرورش یابند و انواع استعدادهای انسانی در رشته های مختلف احصا شوند.
محمدیان با اشاره به مشکل کمبود اعتبارات ورزشی در بخش بانوان افزود: 49 درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند اما سهم آنان از اعتبارات بخش ورزش 30 درصد است.
وی اظهار کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، مبلغ حاصل از تخصیص 27 صدم از مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه ورزش در 2 بخش عمرانی و جاری هزینه می شود و اجرای این طرح می تواند مشکل کمبود فضای ورزشی برای بانوان را حل کند.
محمدیان گفت: در این راستا باید همه هیات های ورزشی، گردشگری ورزشی را در رشته های مختلف فعال کنند، یا در بخش تولید خدمات برای اشتغالزایی یا ارائه خدمات به زنان روستایی برنامه هایی طراحی و ارائه دهند تا با تصویب آنها بتوان از اعتبارات استفاده بهتر نمود.
وی افزود: مشکل پخش برنامه های ورزشی بانوان از شبکه سیما در برخی رشته ها حل شده است و شبکه های خبر، ورزش و شبکه 3 سیما بازی های برخی رشته های ورزش بانوان را پخش می کنند.
وی اظهار کرد: طرح سنجش قامتی و حرکتی برای زنان روستایی که از سوی هیات های پزشکی ورزش بانوان ارائه می شود نیز نوعی آموزش به زنان روستایی و حاشیه نشین است که بیاموزند چگونه باید از خود مراقبت کنند.
وی با اشاره به مشکل دستمزد مربیان ورزشی نیز گفت: تلاش شده است این مشکل از طریق صندوق های حمایتی با تصویب دولت برطرف گردد که اینک در دست بررسی است.
مدیر کل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ورزش بانوان در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته که در نتیجه تلاش نواب روسای هیات های ورزشی بوده است.
کوروش صبوریان افزود: باید یک سوم اعتبارات حوزه ورزش به بانوان اختصاص یابد اما تخصیص اعتبارات با نیاز واقعی آن فاصله بسیار دارد.
وی اظهار کرد: استعدادهای بسیار در ورزش بانوان خراسان رضوی وجود دارد و فعالان این بخش با حداقل امکانات و اعتبارات به موفقیت های بسیار دست یافته و در بسیاری از رشته ها مدال آور بوده اند.
وی با اشاره به کمبود فضای ورزشی برای بانوان در خراسان رضوی گفت: این استان را نباید با استان های دیگر مقایسه کرد، زیرا خراسان رضوی فاقد حامی قوی در بخش خصوصی است و صنایع این استان خرد و متوسط هستند و مانند برخی استان های دیگر نمی توانند از ورزش حمایت کنند.
صبوریان افزود: در برنامه ششم توسعه براساس اعتباراتی که در این بخش به استان اختصاص یافته، تدبیری اتخاذ شده است که برای ورزش بانوان استان اماکن خاص ایجاد شود تا بانوان به سهم واقعی خود در فضای ورزشی دست یابند.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید