افتتاحیه نمادین هجدهمین جشنواره آیینی و سنتی در محک برگزار شدبه گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، صبح امروز، پنجم شهریورماه مراسم افتتاحیه نمادین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با حضور مرضیه برومند و فاطمه معتمد آریا در موسسه محک برگزار شد و کودکان این موسسه خیریه با هنرمندان حاضر در برنامه عکس یادگاری گرفتند.
بنیانگذار محک در این مراسم گفت: این توفیقی است برای اینکه همه دست به دست هم کمک کرده و ایمان داشته باشیم که زیر آسمان این شهر هیچ کودک بیماری تنها نیست.
سعیده قدس افزود: اجرای این نمایش ها مرا به دوران کودکی برد زیرا در آن دوره، دیدن تئاترهای سنتی نه تنها برای ما بچه ها که برای بزرگترها هم بسیار خوشحال کننده بود.
وی خاطرنشان کرد: در گیرودار زندگی، این هنر را فراموش کردیم و امروز از سهل انگاری خود شرمسار شدم زیرا در کشور ما که قرنها زیر سم ستوران باقی مانده بود، با وجود همه دشواری ها، نادانی ها و سهل انگاری ها، هنوز هنر جاودانه مانده است.
بنیانگذار محک با بیان اینکه ایران به کمک هنر، تفکر و اندیشه همچنان ایران باقی مانده است، گفت: امیدوارم نسل هنرمندان سیاه بازی که در قید حیات هستند همچنان سلامت باشند و کودکان و نوجوانان ما که درگیر بازی با کامپیوتر و آی پد هستند، از این وسایل دست بردارند و ظرافت هنر را لمس کنند.
وی با اشاره به اینکه مراسم های گوناگونی در بیمارستان محک برگزار می شود، اظهار داشت: این مراسم یکی از زیباترین برنامه هایی است که در اینجا برگزار شد و امیدوارم این هنر بماند و بازماندگان شما در سال های بسیار دوری که ما نیستیم همین فضای شاد را ایجاد کنند.
قدس تاکید کرد: این مراسم، همزمان با دهمین سال تاسیس بیمارستان محک برگزار می شود و نشانه خوشی از این است که سرطان پایان شادی کودکانه نیست.
همچنین دبیر جشنواره نمایش های آیینی و سنتی با اشاره به شکل گیری این جشنواره اظهار کرد: این جشنواره در شرایط دشواری آغاز به کار کرد که فردی سازش را پنهان کرده بود و دیگری می ترسید تعزیه اش را تعطیل کنند و فردی نگران بود که به سبب اینکه مطرب نامیده می شود کسی با او حرف نزند.
داوود فتحعلی بیگی افزود: این هنرها در دل مردم جای دارد و با شروع جشنواره به تدریج همگانی شد به طوری که امسال در بخش جوانه ها حدود 75 کودک و نوجوان متقاضی شرکت بوده اند و حتی یک کودک پنج ساله از کرمانشاه که نقالی می کند نیز در جشنواره حضور دارد.
او در عین حال از کم توجهی به آموزش نمایش آیینی و سنتی در دانشگاه ها و آموزشگاه های هنری ابراز تاسف کرد.
فتحعلی بیگی بیمارستان محک را یکی از درهای بهشت دانست و ابراز خرسندی کرد که افتتاحیه نمادین جشنواره در این محل برگزار می شود و برای سلامتی همه بیماران به خصوص کودکان محک آرزوی سلامتی کرد.
بعد از اجرای قطعه ای نمایش سنتی سیاه بازی که با خنده های کودکان محک همراه شد ، حرکات موزون سیاه به یاد سعدی افشار و دیگر هنرمندان سیاه بازی اجرا شد.
در ادامه مراسم، مرضیه برومند نیز با ابراز خرسندی از حضور در این برنامه گفت: از گردهمایی این جمع عظیم بسیار هیجان زده ام، جامعه ما هر چه بیشتر بخندد و شادی کند، روح و جسم اش سالم تر می شود، امیدوارم آنقدر بخندیم تا بیماری از سرزمین ما رخت بربندد.
جواد انصافی نیز قطعه نمایشی کوتاهی را اجرا و درباره ممنوعیت حضور حاجی فیروز در تلویزیون گفت: سیاه، نماد مردم زجر کشیده است و خود را پیرو خط سیاوش می داند که پاکترین اسطوره ایرانی است و حتی اگر به ضررش باشد هرگز دروغ نمی گوید.
فراهنگ ** 7561 **1055
دریافت کننده: سارا کریمیان**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید