افتتاح افزون بر 102طرح عمرانی در سراسر سیستان و بلوچستانبه گزارش ایرنا همزمان با هفته دولت سال 96 با شعار«تدبیر و امید برای تولید و اشتغال» با بهره برداری صدها طرح عمرانی، اقتصادی، صنعتی و تولیدی از سوی دولت زنگ رونق اقتصادی و کسب و کار همچون چهار سال گذشته در سیستان و بلوچستان سرزمین هزاران گنج نواخته شده است به گونه ای که علاوه بر اجرای برنامه های فرهنگی، اجتماعی و راه اندازی طرح های مهم که نقش تاثیر گذاری در رشد و توسعه استان دارند، در چند روز گذشته دهها طرح بزرگ و کوچک به بهره برداری رسید و امروز (چهارشنبه) نیز افزون بر 102 طرح راه اندازی شد.

*** زهک
فرماندار زهک در شمال سیستان و بلوچستان گفت: سرسرای ورزشی چند منظوره با اعتبار هشت میلیارد ریال امروز /چهارشنبه/ در آخرین روز هفته دولت در این شهرستان افتتاح شد.
جمشید رخشانی نسب اظهار داشت: این سرسرای ورزشی هزار مترمربع زیربنا دارد.
وی گفت: امسال همزمان با هفته دولت 40 طرح با اعتبار افزون بر 50 میلیارد ریال در این شهرستان افتتاح شد.
رخشانی نسب طرح های آب و خاک، امور روستایی، راه، کشاورزی و ورزشی را از مهمترین طرح های افتتاح شده هفته دولت این شهرستان ذکر کرد.
وی افزود: با راه اندازی طرح های هفته دولت زمینه بهره مندی 80 هزار نفر از شهروندان زهک از خدمات آنها فراهم شد.

*** قصرقند
فرماندار قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: هشت طرح عمرانی با اعتبار افزون بر 10 میلیارد ریال امروز/چهارشنبه/ همزمان با آخرین روز هفته دولت در این شهرستان افتتاح شد.
حمیرا ریگی اظهار داشت: راه اندازی مرکز تسهیلات زایمانی، بوستان های روستایی، دهیاری ها و قنات مهمترین طرح های امروز قصرند را تشکیل می دهند.
وی گفت: امسال همزمان با هفته دولت 52 طرح با اعتبار افزون بر 68 میلیارد ریال در این شهرستان افتتاح شد.

***نیمروز
فرماندار نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان گفت: 2 طرح عمرانی با اعتباری افزون بر450 میلیون ریال امروز/ چهارشنبه/ همزمان با هفتمین روز هفته دولت در این شهرستان به بهره برداری رسید.
محمدحسن دهمرده اظهار داشت: تامین آب آشامیدنی دام عشایر و یک طرح خدمات بهزیستی امروز در شهرستان نیمروز به بهره برداری رسید.
وی گفت: همزمان با هفته دولت 55 طرح با اعتبار 80 میلیارد ریال در شهرستان نیمروز افتتاح و کلنگ زنی شد.

***کنارک
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: چهار واحد صنعتی با اعتبار 21 میلیارد و 331 میلیون ریال امروز/چهارشنبه/ همزمان با هفتمین روز هفته دولت در این شهرستان افتتاح شد.
حمیدرضا شایان اظهار داشت: این واحدهای تولیدی شامل تولید قوطی فلزی کنسرو، تولید شناور ( انواع لنج و قایق صیادی )، تولید کنسرو و بیوکمپوست بوده است.
وی ادامه داد: با راه اندازی این طرح ها در هفته دولت امسال زمینه اشتغال 89 نفر به صورت مستقیم در این شهرستان فراهم شد.
وی با بیان اینکه کنارک در زمینه شیلات و صنایع شیلاتی دارای مزیت نسبی است گفت: هم اینک 76 واحد صنعتی در این شهرستان وجود دارد که 70 درصد آنها در زمینه شیلاتی نظیر تولید کنسرو، پودرماهی، سردخانه، عمل آوری ماهی و میگو، تولید شناور، یخ سازی و غیره مشغول فعالیت هستند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کنارک گفت: با توجه به قابلیتهای ذکر شده به طور متوسط سالیانه 100 میلیون قوطی کنسرو توسط واحدهای کنسرو سازی این شهرستان تولید می شود.

***سراوان
فرماندار سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: 17 طرح عمرانی، خدماتی و بهداشتی امروز/چهارشنبه/ همزمان با هفتمین روز هفته دولت در بخش جالق این شهرستان به بهره برداری رسید.
درویش نارویی اظهار داشت: توسعه شبکه آبرسانی منطقه «گسترش» شهر جالق توسط آب فاضلاب شهری، توسعه و بازسازی شبکه آب آشامیدنی دهستان ناهوک توسط آب و فاضلاب روستایی، افتتاح استخر دو منظوره پرورش ماهی و ذخیره آب کشاورزی توسط شیلات، افتتاح سیستم آبیاری تحت فشار، گلخانه، سالن پرورش مرغ گوشتی، اصلاح و توسعه شبکه برق شهر جالق و برق رسانی به روستاهای دهستان ناهوک از جمله طرح های افتتاح شده امروز شهرستان سراوان است.
وی بیان کرد: در مجموع برای این طرح ها اعتباری افزون بر 43 میلیارد و 166 میلیون ریال هزینه شده است.
وی ادامه داد: همچنین با حضور اصغر نوراله زاده مدیرعامل صندوق کار آفرینی امید، کلنگ سردخانه و طرح بسته بندی خرما در بخش جالق به زمین زده شد.
فرماندار سراوان گفت: همزمان با هفته دولت امسال 93 طرح عمرانی، کشاورزی، خدماتی، اقتصادی و اشتغالزایی با اعتبار 405 میلیارد 292میلیون 769هزار ریال در این شهرستان به بهره برداری رسید.

***زابل
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل گفت: 2 طرح عمرانی امروز/چهارشنبه/ در هفتمین روز هفته دولت در این شهرستان به بهره برداری رسید.
هوشنگ ناظری اظهار داشت: استخر چند منظوره پرورش ماهی با اعتبار 33 هزار374 میلیون ریال و مسجد دانشگاه پیام نور زابل با اعتبار 2 هزار و 500 میلیون ریال طرح های افتتاح شده این شهرستان را تشکیل می دهند.
وی بیان کرد: همچنین عملیات ساخت دانشکده پیراپزشکی با اعتباری افزون بر 100 میلیارد ریال با زیر بنای سه هزار و 500 مترمربع در شهرستان زابل آغاز شد.
وی افزود: همزمان با هفته دولت امسال 455 پروژه و طرح در این شهرستان افتتاح و کلنگ زنی شد.
فرماندار زابل گفت: برای ساخت و راه اندازی این طرح ها اعتباری افزون بر 207 میلیارد و 700 میلیون ریال هزینه شده است.

*** ایرانشهر
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: همزمان با هفتمین روز از هفته دولت پنج طرح تولیدی، بهداشتی و عمرانی با اعتبار 78 میلیارد ریال در بخش بزمان این شهرستان به بهره برداری رسید.
نبی بخش داودی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح ها شامل یک واحد پرورش 20هزار قطعه ای مرغ با اعتبار افزون بر6 میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی، پانسیون پزشک و سه خانه بهداشت با اعتبار افزون بر چهار میلیارد و 800 میلیون ریال و جاده روستایی به طول 12کیلومتر با اعتبار 60 میلیارد ریال است.
وی افزود: با بهره برداری از این طرح ها علاوه بر بهره مند بیش از هزار نفر از نعمت راه مناسب و خدمات بهداشتی زمینه اشتغال 15نفر نیز فراهم شده است.
به گفته دکترمهران امینی فر سرپرست دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر پنج طرح بهداشتی درمانی بخش کلات سرباز با اعتبار بیش از هفت هزار و 500 میلیون ریال به بهره برداری رسید.

***فنوج
فرماندار فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 16 طرح عمرانی با اعتبار47 میلیارد و 340 میلیون ریال امروز/چهارشنبه/ همزمان با هفتمین روز هفته دولت در این شهرستان افتتاح شد.
ضیاالحق هاشم زهی اظهار داشت: برق رسانی، طرح های عمرانی شهری و روستایی، آبرسانی، بهداشتی درمانی، مهد کودک روستایی، کارخانه سنگ شکن از جمله مهترین طرح های افتتاح شده امروز شهرستان فنوج را تشکیل می دهند.
وی گفت: همزمان با هفته دولت امسال 44 طرح با اعتبار حدود 100 میلیارد ریال در شهرستان فنوج افتتاح و کلنگ زنی شد.

***چابهار
به گفته معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار 11 طرح آموزشی، بهداشتی، کشاورزی، راه ، برق رسانی و غیره امروز/چهارشنبه/ در آخرین روز هفته دولت با اعتبار افزون بر 30 میلیارد ریال در این شهرستان افتتاح شد.

***مهرستان
فرماندار مهرستان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با آخرین روز هفته دولت 10 پروژه کشاورزی، عمرانی، خدماتی و آموزشی در این شهرستان به بهره برداری رسید.
رشید پارسایی اظهار داشت: اجرای سیستم آبیاری تحت فشار توسط جهاد کشاورزی، افتتاح مدرسه 6 کلاسه روستای چاهوک توسط آموزش وپرورش و نوسازی مدارس، نصب چندین دستگاه پنل خورشیدی برای عشایر و برق رسانی به پنج روستای فاقد برق، طرح های امروز مهرستان را تشکیل می دهند.
وی افزود: یک میلیارد و 919 میلیون و 400 هزار ریال برای اجرای این طرح ها در شهرستان مهرستان هزینه شده است.
فرماندار مهرستان گفت: همزمان با هفته دولت امسال 48 طرح در این شهرستان با اعتبار 442میلیارد 219 میلیون ریال به بهره برداری رسید.
***خاش
به گفته محمداکبر چاکرزهی 15 پروژه عمرانی، خدماتی، فرهنگی و ورزشی با اعتبار112 میلیارد ریال امروز/چهارشنبه/ همزمان با آخرین آخرین روز هفته دولت در این شهرستان به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: پروژه 63 کیلو ولت برق با 70 میلیارد ریال اعتبار در بخش مرکزی خاش، اجرای 30 میلیارد ریال پروژه شهرداری شامل بهسازی معابر، ایجاد تاسیسات فرهنگی، بهبود محیط شهری، نصب چمن مصنوعی و سایت دفن زباله و جایگاه سوختی چاوش با اعتبار 12 میلیارد ریال طرح های افتتاح شده امروز این شهرستان را تشکیل می دهند.

*بهره برداری از 1172 طرح هفته دولت در سیستان و بلوچستان
به گفته استاندار سیستان و بلوچستان هزار و 172 پروژه با اعتبار افزون بر هفت هزار و 650 میلیارد ریال (765 میلیارد تومان) همزمان با هفته دولت در مناطق مختلف استان از دوم تا هشتم شهریور افتتاح شد.
علی اوسط هاشمی اظهار داشت: این پروژه ها در مقایسه با هفته دولت سال گذشته از لحاظ تعداد 41 درصد و اعتباری 53 درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: در هفته دولت سال گذشته 779 پروژه با اعتبار چهار هزار و 580 میلیارد ریال (458 میلیارد تومان) به بهره برداری رسید.
وی افزود: همچنین همزمان با هفته دولت امسال 107 طرح با اعتبار افزون بر پنج هزار میلیون ریال و هزار و 20 میلیون دلار کلنگ زنی شد.
به گزارش ایرنا استان سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومترمربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و بیش از 2 میلیون و 775 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود.
این استان از 2 حوزه سیستان در شمال استان شامل شهرستان های زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز و بلوچستان در جنوب با شهرستان های خاش، ایرانشهر، سراوان، سیب و سوران، مهرستان، دلگان، فنوج، قصرقند، نیکشهر، سرباز و کنارک تشکیل شده است.
شهرستان های زاهدان و میرجاوه نیز در مرکز این استان واقع شده اند.
این استان دارای 19 شهرستان و حدود 9 هزار روستا و آبادی است که 6 هزار و 500 روستای آن دارای سکنه هستند.
سکونت اقوام مختلف بلوچ، سیستانی، کرد، لر و سایر اقوام با مذاهب شیعه و سنی در این استان و زندگی مسالمت آمیز و بدون دغدغه در کنار یکدیگر آن هم با وحدت و انسجام مثال زدنی، سیستان و بلوچستان را به الگویی از وحدت تبدیل کرده است.
وجود بیش از 1100 کیلومتر مرز خاکی با افغانستان و پاکستان و 310 کیلومتر مرز دریایی در سواحل دریای عمان این استان را در موقعیت بسیار حساس و مهمی قرار داده است.
حرکت خستگی ناپذیر و پرشتاب دولت که سرسختانه به زیرسازی برای توسعه و پیشرفت نقاط مختلف کشور، بطور یکنواخت بویژه مناطق محروم جریان دارد، آهنگ دلنشینی است که صدای محرومیت زدایی آن مردم سیستان و بلوچستان را شادمان کرده است.
7316**3213خبرنگار: عصمت جهانی**انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید