افشاگری مقام آمریکایی:نیکی هیلی هیچ مدرک تازه ای به آمانو ندادبه گزارش ایرنا، این مقام آمریکایی به ‘لورا روزن’، خبرنگار هافینگتون پست در واشنگتن گفته است: نیکی هیلی نه از آژانس ‏درخواست بررسی سایت خاصی را کرد و نه هیچ اطلاعات تازه ای در اختیار این نهاد گذاشت. وی از آژانس خواست که با تمام ‏توان به نظارت بر برنامه هسته ای ایران و چگونگی اجرای برجام ادامه دهد.‏
این مقام آمریکایی که نامش فاش نشد، اضافه کرده است: درخواست هیلی شامل دسترسی به مراکز نظامی و اعلام نشده ای ‏است که آژانس درباره فعالیت های مرتبط هسته ای در آن سوال دارد. ما اصرار داریم که ایران کاملا به تعهدات خود در برجام از ‏جمله دسترسی های آژانس پایبند باشد.‏
این سخنان ساعتی پس آن گفته می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران به برجام پایبند بوده است.‏
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت پیش از این در واکنش به زیاده‌خواهی‌ها و کارشکنی‌های آمریکا گفته بود: بازرسی از پایگاه‌های ‏نظامی ایران آرزوی آمریکا است و ما مصمم به دفاع از هر سیاستی هستیم که منافع و مصالح ملی ما را تامین کند‎.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در هشتمین گزارش فصلی خود بار دیگر تایید کرد ایران به تمامی تعهدات ‏خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است‎.
بر اساس این گزارش، ذخایر اورانیوم کم‌غنای ایران‎ (LEU) ‎تا تاریخ 21 اوت (30 مرداد) 88.4 کیلوگرم، سطح غنی‌سازی حداکثر ‏‏3.67 درصد و میزان ذخایر آب سنگین 111 تن بوده که هر سه پایین‌تر از حد مجاز تعیین شده در توافق است‎.
این سومین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا است که پایبندی ایران به توافق را ‏مورد تایید قرار می‌دهد‎.‎
نیکی هیلی همزمان با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که مهر تاییدی بر پایبندی تهران به تعهدات ‏قید شده در توافق هسته‌ای بود، گفت: اگر آنطور که مقام‌های ایرانی می‌گویند، بازرسی پایگاه‌های نظامی ایران تنها یک آرزو ‏‏(برای آمریکا) باشد، پایبندی تهران به برجام هم یک خیال و آرزوست‎.‎
وی مدعی شد: ایران در حال نشان دادن چهره واقعی خود است. تهران باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد عضوی از جامعه ملل ‏باشد که می‌توان از آن انتظار پایبندی به تعهدات بین‌المللی را داشت، یا اینکه می‌خواهد نقش رهبر یک جنبش تروریستی را ایفا ‏کند‎.
نماینده آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: گرچه حمایت ایران از تروریسم موضوع جدیدی نیست، سخنان رهبر حماس که تهران را بزرگ‌ترین حامی خود از ‏لحاظ مالی و نظامی در نبرد با اسرائیل خوانده بود، اعتراف شگفت‌انگیزی به شمار می‌رود‎.
هیلی در ادامه اظهارات ادعایی خود گفت: بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت که توافق هسته‌ای با ایران را هم شامل می ‏شود، تهران اجازه صادرات هیچگونه سلاحی را مگر با تایید این نهاد ندارد‎.
وی مدعی شد: همچنین چنانچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیاز به دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران برای راستی‌آزمایی ‏فعالیت‌های هسته‌ای این کشور داشته باشد، تهران باید مطابق با تعهدات خود در برجام و پروتکل الحاقی، این دسترسی را به ‏سهولت ایجاد کند‎.
خبرگزاری‌های بین المللی گزارش دادند که با وجود فشارهای آمریکا، بازرسان هسته‌ای آژانس نیازی به بازرسی از ‏مراکز هسته‌ای ایران نمی‌بینند‎.
م.ع**1429 *شبس*1488 *انتشاردهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید