اولویت دیپلماسی اقتصادی بر صادرات متمرکز باشدبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «ابراهیم جمیلی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ایران افزود: با وجود اقدام های انجام شده در یک دهه گذشته، نقش بخش خصوصی در صادرات کمرنگ است.
به گفته این مقام مسئول، باید دیدگاه های فرهنگی جامعه به سویی هدایت شود که صادرات از جایگاه اجتماعی مناسبی در کشور برخوردار شود.
وی تاکید کرد: باید وضعیت نامطلوب مشارکت خارجی را در صادرات کم کنیم و تدوین استراتژی های صنعتی و معدنی کشور با نگاه توسعه صادرات باشد.
جمیلی بیان داشت: باید تلاش کنیم تا علاوه بر حرکت به سمت تولید کالاهای باکیفیت تر و از نظر قیمتی رقابتی تر، بازارهای جدید را در اختیار بگیریم؛ در این زمینه انجمن ارائه برنامه های آموزشی را در دستور کار داشته تا سطح کالاهای صادراتی به استانداردهای جهانی نزدیک شود.
رئیس انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر با اشاره به اینکه همه برندسازی های جهانی با یاری و کمک رسانه ها انجام شده، ادامه داد: مشکلات اصلی همه صادرکنندگان در مسائلی همچون نرخ ارز، مالیات و … خلاصه می شود و خواهان کمک هرچه بیشتر رسانه های کشورمان در این خصوص هستیم.
جمیلی در ادامه با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی در روزهای اخیر، ابراز امیدواری کرد نرخ سود تسهیلات بانکی نیز به همین ترتیب کاهش یابد و در تامین منابع مالی لازم برای صادرکنندگان، بانک ها همراهی لازم را داشته باشند.
فعال بازرگانی یادآوری کرد: رقابت صادرکنندگان ایرانی که سود تسهیلات دریافتی شان دستکم 18 درصد است با صادرکنندگان سایر کشورها که نرخ های سود سه تا چهار درصدی دارند، امکانپذیر نیست.
جمیلی همچنین با تاکید بر اینکه مشکل ورود ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO) باید حل شود، تصریح کرد: تداوم این روند و نپیوستن ایران به این سازمان در سال های آینده خسارت های جدی به تجارت کشورمان وارد خواهد کرد.

*نیاز به توسعه جغرافیای صادراتی
این فعال اقتصادی با اشاره به آمار گمرک در چهار ماهه امسال، اظهار داشت: در این مدت 13.5 میلیارد دلار صادرات به ثبت رسید که 12 میلیارد دلار آن به 15 کشور هدف انجام شد؛ در این زمینه نیازمند توسعه جغرافیایی صادراتی و یافتن بازارهای جدید هستیم.
وی اضافه کرد: برای تحقق این مهم نیازمند عزم جدی و ملی همه دستگاه های متولی از وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و … هستیم.
جمیلی، برقراری تعرفه های تجاری با سایر کشورها را وظیفه دولت برشمرد و افزود: در این زمینه بخش خصوصی فقط می تواند درباره کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی نظر بدهد.

** مشکل نقل و انتقال پول
این صادرکننده با اشاره به نقل و انتقال پول به عنوان یکی از مشکلات اساسی فراروی تجار، بازرگانان و صادرکنندگان، یادآور شد: این انجمن خواستار تسهیل ورود پول به کشور است تا ارز مورد نیاز صادرکنندگان تامین شود.
وی با بیان اینکه صادرات نیازمند وجود زیرساخت مناسب است، در پاسخ به این پرسش که در زمان نیاز روس ها به بازار ایران حتی نتوانستیم صادرات سیب به این کشور داشته باشیم، تاکید کرد: صادرات سیب نیازمند کانتینر یخچال دار و افزایش رفت و آمد کشتی ها و … است و بخش خصوصی در کوتاه مدت نمی تواند همه این مسائل را تامین کند.
رئیس انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر، در پایان تهیه و تکمیل بانک اطلاعاتی صادرکنندگان و راه اندازی نمایشگاه فضای مجازی برای صادرکنندگان نمونه و ملی را از جمله اقدام های در دستور کار این انجمن برشمرد.
جمیلی گفت: معیار اصلی عضویت در این انجمن، دارا بودن لوح و تندیس صادرکننده نمونه استانی است.
به گزارش ایرنا، مجموع صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه نخست به 17 میلیارد و 193 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 4.95 درصد کاهش یافت.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 3065 **1070** 1561**خبرنگار: محمد ملک دار **انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید