بارش های پاییزی کمتر از حد نرمال خواهد بودمجید آزادی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: پیش بینی ها نشان می دهد در نیمه دوم شهریورماه بارش در سواحل دریای خزر اندکی بیشتر از نرمال و سایر نقاط کمتر از حد نرمال خواهد بود.
وی اظهار کرد: در مهرماه کاهش بارش برای سراسر کشور به ویژه غرب کشور پیش بینی شده و در آبان ماه سواحل دریای خزر اندکی کمتر از حد نرمال و بخش هایی از جنوب و جنوب غرب کشور اندکی بیش از نرمال بارش خواهد داشت.
وی ادامه داد: بارش در آذرماه برای سواحل دریای خزر، شمال غرب و جنوب غرب کمتر از نرمال و برای شمال شرق کشور در حد نرمال پیش بینی شده است.
مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: در مجموع بارش پاییزی امسال اندکی کمتر از حد نرمال پیش بینی می شود اما در مقایسه با سال گذشته کمی بهتر خواهد بود.
وی اظهار کرد: سال گذشته شروع بارش های پاییزی با تاخیر مواجه بود اما امسال پدیده خاصی پیش بینی نمی شود و بارش ها در زمان طبیعی خود آغاز می شوند.
آزادی درباره پیش بینی دمای هوا در پاییز اظهار کرد: دمای کشور تا اواخر پاییز حدود یک درجه بیشتر از نرمال خواهد بود این افزایش به ویژه در مناطق غربی نسبت به سایر مناطق بیشتر است در نتیجه بارش اولین برف نیز تا حدودی با تاخیر انجام می شود.
وی به هوای تهران اشاره کرد و گفت: در تهران نیز پدیده خاصی پیش بینی نشده و الگوی بارش و دمای آن برگرفته از سراسر کشور است از این رو در تهران نیز شاهد تاخیر در بارش اولین برف خواهیم بود.
آزادی درباره میزان بارش در سال زراعی جاری افزود: میانگین بارش در کشور در سال زراعی جاری ( از اول مهرماه تا آخر شهریورماه ) حدود 215 میلیمتر بود، البته این آمار تا پنجم شهریورماه است چون سال زراعی هنوز به پایان نرسیده است.
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی ایرنا، وی در پایان گفت: بررسی ها نشان می دهد میزان بارش در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته هفت درصد کمتر و نسبت به میانگین بلند مدت 9 درصد کاهش داشته که استان خوزستان با 40 درصد بیشترین کاهش بارش را داشته است.
علمی 9014**1569
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشار: علی حبیبیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید