بحران کمبود آب در شاهرود/ انتقال آب از چشمه قطری به این شهرستان ضروری استبه گزارش ایرنا، اقلیم گرم و خشک ایران را می توان مهم ترین دلیل برای کمبود منابع آبی در کشور دانست، همه استان ها از شمال گرفته تا جنوب، کم و بیش با معضل کم آبی مواجه هستند و یا آن هایی که منابع آبی بیشتری در اختیار دارند، درصدد هستند وضعیت خود را حفظ کنند تا به مشکل استان هایی که حالا برای تامین آب چشم امید به دیگر همسایگان خود دوخته اند، دچار نشوند.
در کنار خشکسالی ، کارشناسان سه عامل رشد جمعیت و توسعه نامتوازن ، مصرف زیاد آب در کشاورزی و توسعه بی رویه صنعت را مهم ترین دلایل بحران آب می دانند.
هریک از این بخش ها به طور مستقیم و غیر مستقیم با سازمان ها و نهاد های گوناگونی مرتبط بوده و مدیریت مصرف آب، نیاز به تصمیم گیری های کلان و برنامه ریزی های کوتاه و بلند مدت از سوی آن ها دارد.
کمبود آب آشامیدنی در شهرها و روستاها موضوعی است که با زندگی انسان ها ارتباط مستقیم داشته و خطرش زودتر از بخش های دیگر زندگی مردم را تهدید می کند.
رشد جمعیت کشور در سده گذشته و رسیدن به مرز هشتاد میلیون نفر ، تقاضا برای مصرف را افزایش داده در حالی که منابع آبی روز به روز محدودتر می شود.
این روزها کمبود آب آشامیدنی در شهر ستان شاهرود به مرز بحران رسیده و این بار مردم هم باید همپای مسوولان ، برای رویارویی با این مشکل به میدان وارد شوند و مصرف صحیح تنها راه آنان است.
دفتر خبرگزاری ایرنا در شاهرود در این ارتباط میزگردی با حضور سید محمدرضا هاشمی فرماندار شاهرود ، ابراهیم باقری رییس اداره آب و فاضلاب شهری شاهرود و چند کارشناس ذیربط برگزار کرد.
*** وضعیت تامین آب آشامیدنی در شاهرود
آب آشامیدنی شاهرود از 23 حلقه چاه و یک رشته قنات تامین می شود. مجموع آب قابل برداشت از این چاه ها 605 لیتر بر ثانیه و نیاز آبی شهر در ساعت های اوج مصرف 800 لیتر بر ثانیه است.
میانگین بارش سالانه در شاهرود نیز 120 میلی متر بوده و در سال های اخیر میزان آب سفره های زیرزمینی با افت شدیدی رو به رو شده است.
***مردم شاهرود، نگران کمبود شدید آب
نگرانی مردم شاهرود از بحران آب و اجرا نشدن کامل طرح انتقال آب از سرچشمه های قطری از استان گلستان، سبب شد که ماه گذشته جمعی از موثران تلاش کنند تا با اقدامات گوناگونی چون امضای تومار خطاب به استاندار، حضور در دفتر امام جمعه و همچنین حضور در فرمانداری شاهرود، نگرانی خود را به گوش مسوولان برسانند.
اتمام طرح 18 ساله انتقال آب از قطری، آن هم به عنوان یکی از بزرگ ترین و پرهزینه ترین طرح های ملی و با هزینه کرد حدود 30 میلیارد تومانی مهم ترین خواسته آنان برای تامین آب آشامیدنی است.
*** تامین آب آشامیدنی، نخستین اولویت در شاهرود
فرماندار شاهرود با تاکید بر پیگیری انتقال آب از چشمه سارهای قطری به این شهر، بیان کرد: تامین آب آشامیدنی نخستین اولویت مسوولان در شاهرود است و همپای موضوع امنیت یکی از اصلی ترین دغدغه ها محسوب می شود.
سید محمدرضا هاشمی اضافه کرد: برای گذر از شرایط کنونی یکی از راه ها استفاده از چاه آب سایر دستگاه های اجرای شهرستان بود که در همین راستا تعدادی از چاه های متعلق به دستگاه های اجرایی شهرستان در اختیار آبفا قرار گرفت تا با توجه به گرمای هوای تابستان، مشکلی برای تامین آب آشامیدنی به وجود نیاید.
وی ادامه داد: در کنار تلاش مسوولان برای تامین آب مورد نیاز ، مردم هم باید صرفه جویی کنند تا امکان بهره مندی همه همشهریان خود از این نعمت بزرگ را فراهم کنند.
هاشمی گفت: اکنون دغدغه تامین آب آشامیدنی مردم شاهرود فراتر از شهرستان پیگیری می شود ، به طوری که استاندار سمنان و نماینده مردم شاهرود و میامی هم برای این منظور گام های موثری برداشته و همجنان پیگیر امور هستند.
معاون استاندار سمنان با بیان این که انتقال آب از سرچشمه های قطری نخستین راه برای جبران کمبود آب شاهرود است ، افزود: این طرح سابقه ای 14 ساله دارد، حدود 98 درصد کار انجام شده و از 45 کیلومتر مسیر انتقال حدود 44 کیلومتر انجام شده است.
هاشمی گفت: برای رفع مشکلاتی که مانع از پایان پذیرفتن این طرح شده ، نشست های مختلفی در سطح استانداران سمنان و گلستان و نمایندگان شاهرودو میامی با نماینده شهرستان علی آباد کتول برگزار شده است.
وی با بیان این که موفقیت هایی نیز حاصل شده افزود: امید است در آینده نزدیک کارهای اندک این طرح انجام شود.
فرماندار شاهرود به کاهش سطح آب های زیر زمینی هم اشاره کرد و گفت: 14 سال خشکسالی مداوم موجب شده علاوه بر تامین آب آشامیدنی ، کشاورزان نیز برای آبیاری محصولات کشاورزی با مشکلات زیادی روبرو شوند.
*** مردم انشعاب های غیرمجاز را گزارش دهند
رییس اداره آب و فاضلاب شهری شاهرود با تاکید بر برخورد با انشعاب های غیر مجاز در محدوده خدماتی این اداره، گفت : تمام باغ های سبزی محدوده شهر با استفاده از نقشه های GIS مشخص شده اند.
ابراهیم باقری با بیان اینکه انشعاب های غیرمجاز در منازل مسکونی راحت تر از باغ ها شناسایی می شود، افزود: در صورت گزارش مردمی و یا احتمالی مبنی بر وجود چنین انشعاب هایی در باغ ها ، با دریافت مجوز ورود، بررسی صحت موضوع به سرعت در دستور کار قرار می گیرد.
وی تذکر دادن درخصوص مصرف صحیح آب را نوعی از امر به معروف و نهی از منکر خواند و گفت: به استناد فرمایش همه علما، برداشت از انشعاب های غیر مجاز حرام است.
باقری درباره اجرای طرح’ پلیس آب’ هم یاد
آور شد: بنا به درخواست های مردم، امسال برای فرهنگ سازی مصرف صحیح آب، سه گروه در دو نوبت صبح و عصر، در سطح شهر حضور دارند.
وی ادامه داد: با مشاهده مصرف نادرست و هدررفت آب برای نخستین بار کارت زرد برای اخطار به مصرف کننده داده می شود و در صورت تکرار دوباره و با دریافت کارت قرمز، مشترک با قطعی آب رو به رو خواهد شد.
باقری یادآور شد: با برداشتن نام ‘پلیس’، عنوان این گروه به ‘ترویج دهندگان فرهنگ صحیح مصرف آب’ تغییر کرده است.
* ** هدر رفت آب در شبکه توزیع شاهرود به اندازه میانگین کشوری است
رییس اداره آبفای شاهرود میزان هدررفت آب در شبکه توزیع آب شهری را حدود 23 درصد اعلام کرد و گفت: این میزان تقریبا با میانگین کشوری آن برابری می کند.
باقری با اشاره به وجود 650 کیلومتر شبکه توزیع در شهرهای شاهرود و رودیان و هفت روستای زیر پوشش این اداره، بیان کرد: طراحی این شبکه ها به گونه ای است که پس از 25 سال نیاز به تعویض دارد و برای این کار باید هر سال 26 کیلومتر لوله را جایگزین کرد.
وی با بیان اینکه انجام این کار نیازمند اعتبارات میلیاردی بوده و اجرای آن در شرایط کنونی ممکن نیست ، افزود: البته این بدان معنا نیست که کل شبکه توزیع قدیمی باشد بلکه به فراخور زمان با اعتبارات دولتی و یاری بخش خصوصی برخی از نقاط اصلاح شده است .
*** بهای کم آب، انگیزه ای برای صرفه جویی ایجاد نمی کند
رییس اداره آب و فاضلاب شاهرود یکی از دلایل کمی رغبت مردم برای صرفه جویی در مصرف آب را قیمت پایین آن دانست و گفت: میانگین بهای تولید هر متر مکعب آب یک هزار و 350 تومان است در حالی که این میزان آب، به قیمت 320 تومان به فروش می رسد.
باقری با تاکید بر اینکه این موضوع انگیزه اقتصادی برای صرفه جویی ایجاد نمی کند، افزود: ما مسوولان باید با درک ارزش آب، بهای مصرفی را به سمت قیمت تمام شده پیش ببریم.
*** کم کردن فشار آب، راهی برای کاهش مصرف
معاون اداره آب و فاضلاب شهری شاهرود هم با بیان اینکه اداره آبفا علاوه بر وظیفه اصلی خود یعنی توزیع در بحث تامین آب هم وارد عمل شده، اضافه کرد: با دریافت مجوز از اداره امور آب، با هزینه آبفا، چاه های آب حفر و وارد شبکه می شود.
حسین نعیمی با اشاره به خشکسالی های اخیر، بیان کرد: هر ساله 2 یا سه چاه آب آشامیدنی شاهرود خشک می شود که برای حفظ وضعیت موجود نیاز به کف شکنی و جا به جایی دارند.
وی ادامه داد: بخشی از کمبود آب شاهرود را برخی از نهاد های دارای چاه آب آشامیدنی ، جبران کرده و بخش دیگر از راه کم کردن فشار شبکه مدیریت می شود.
نعیمی با بیان اینکه پخش آب در شاهرود به صورت ثقلی عمل می کند، افزود: برای کاهش هزینه های اضافی از ابتدا، پمپاژ آب از سیستم توزیع حذف شده و حال برای کنترل مصرف در نقاط پایین دست شهر، شیرهای فشارشکن نصب شده است.
وی ادامه داد: به این ترتیب فشار آب در بخش های کم ارتفاع و بلند شهر یکی شده و از هدر رفت آب و ترکیدگی لوله هم جلوگیری می شود.
معاون اداره آبفا همچنین با بیان این که امسال مصرف آب در شهر شاهرود خیلی زودتر از سال های قبل به اوج مصرف فصل تابستان رسید، گفت: به دنبال گرمای شدید هوا از ابتدای اردیبهشت دچار بحران آب شدیم؛ از ماه مبارک رمضان چهار چاه آب مشکل پیدا کرده و حدود 70 درصد مردم قطعی و یا کمبود آب را حس کردند.
با این همه اگر برنامه های مسوولان در زودترین زمان به نتیجه نرسد ، بحرانی که امسال کمتر احساس شد ، به یقین در سال های آینده اثرهای نامطلوب خود بیشتر نشان خواهد داد.
شاهرود 73هزارو 500 مشترک آب دارد و طول شبکه آبرسانی آن 625 کیلومتر است.
طول خط انتقال هم 160کیلومتر است و 60 هزار متر مکعب مخزن و 23 شیر فشار شکن برای آبرسانی به مردم شهر شاهرود بکار گرفته شده است.
اکنون آب آشامیدنی مردم شاهروداز طریق یک رشته قنات و 23 حلقه چاه تامین می شود.
شهر شاهرود با 173 هزار نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهر استان سمنان است.
7359/6167
خبرنگار: مهسا شانیان ** انتشار دهنده : محسن شاکری – جانعلی فتحی
(برای آگاهی از اخبار شهرستان های شاهرود و میامی به کانال تلگرامی اخبار ایرنا شاهرود به آدرس 🆔 @irnashahroud مراجعه فرمایید)انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید