برنی سندرز: ترامپ درباره برجام نباید اشتباه بوش را تکرار کندبه گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، سناتور برنی سندرز توافق هسته ای میان ایران و گروه 5+1 را موفقیتی عمده در سیاست خارجی آمریکا توصیف کرد.
وی با تاکید براینکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای پایبندی ایران به برجام را تائید کرده و برجام جواب می دهد، افزود: به رغم این تائید، ترامپ اعلام کرده که به دنبال بهانه ای برای خروج از این توافق است.
سندرز به نقل از مقام های امنیتی آمریکا از فشار ترامپ به نهادهای اطلاعاتی این کشور برای تامین شواهدی خبر داد که نشانگر نقض برجام از سوی ایران باشد.
سناتور ایالت ورمونت، این عمل ترامپ را مشابه رفتار جرج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای جمع آوری اطلاعاتی علیه عراق پیش از حمله به این کشور دانست.
سندرز با بیان اینکه این مشابهت نگران کننده است، تاکید کرد: نباید این اشتباه را تکرار کنیم.
برنی سندرز از جمله دو سناتوری بود که در جریان جلسه سنا برای تصویب تحریم های ایران رای مخالف داد و بارها از سیاست ‏های جنگ طلبانه آمریکا در جهان و رویکرد این کشور به ایران انتقاد کرده است.‏
از جمله در جریان مناظره های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وی از نقش آمریکا در کودتای مشترک آمریکا-انگلیس علیه دولت ‏دکتر محمد مصدق و بازگرداندن محمدرضا شاه به قدرت انتقاد کرده بود.‏
این سناتور ایالت ورمونت پیشتر در پیامی توئییتری از ‘افراد پیشرو’ خواسته بود تا همچنان که از قانون خدمات درمانی اوباماکر دفاع کردند برای حفظ توافق هسته ای ایران نیز ‘بسیج شوند’.
وی همچنین در پیام دیگری به رغم اعلام حمایت از تحریم علیه روسیه و کره شمالی، نسبت به رویکرد ترامپ به ایران ابراز نگرانی کرد.
سندرز همچنین هنگام بررسی طرح تحریم ایران در سنای آمریکا که با حمله تروریستی به حرم امام خمینی (ره) و ساختمان مجلس همزمان شده بود، خواستار توقف بررسی به احترام قربانیان ترور در تهران شد.
وی در نطق خود در سنای آمریکا گفت: درست نیست در روزی که ایران قربانی تروریسم می شود با بررسی طرحی علیه این کشور به سوگواری مردم ایران که در زمان حمله 11 سپتامبر برای قربانیان آمریکایی شمع روشن کردند، بی احترامی کنیم.
شبد**9416**1010
مترجم: علیرضا آقازاده**انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید