بریکس خواستار اصلاح سازمان ملل و مبارزه قاطعانه با تروریسم شدبه گزارش ایرنا؛ توافق چین، روسیه، برزیل، آفریقای جنوبی و هند در شرایطی است که اجلاس سران گروه روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در شهر شیامن واقع در استان فوجیان در جنوب شرق چین برگزار می شود.
این گروه که به دنبال ایفای نقش بسیار فعالتری در سطح جهانی است و به باور بسیاری گروهی مقابله جو با سلطه غرب محسوب می شود، تاکید کرده است که باید با گروه های تروریسم در کشورهای مختلف جهان از جمله سوریه مقابله کرد.
اعضای گروه که برای مباحثات بیشتر آماده می شوند، آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی در روز یکشنبه را نیز محکوم و همکاری بیشتر میان اعضا را خواستار شدند.
آنان تصریح کردند که باید با گروه های تروریسم در نقاط مختلف دنیا از جمله گروه هایی که در پاکستان مستقر شده اند، ‌به صورت مشترک مبارزه کرد که این برای هندوستان یک پیروزی دیپلماتیک محسوب می شود.
این گروه که قبل از این گفته اند با تدابیر تجاری یکجانبه مبارزه خواهند کرد، در بیانیه مشترکی آورده اند که مخالف یکجانبه گرایی و حمایت گرایی تجاری در سطح جهانی هستند و جهانی شدن را دنبال می کنند.
به رغم محکومیت کره شمالی، همه اعضای گروه در بیانیه آورده اند که باید مساله هسته ای شبه جزیره کره با گفت و گوی مستقیم میان طرف های ذی ربط و به شکل کاملا صلح آمیز حل و فصل شود.
آنان افزوده اند که کشورهای در حال رشد باید با اصلاحات در شورای امنیت و سازمان ملل حق نمایندگی بیشتر و فعالتر و موثرتر داشته باشند تا بتوانند با چالش های جهانی مقابله کنند.
در بیانیه اعضای گروه بر مبارزه قاطع با گروه های تروریستی تاکید شده و نام گروه های داعش در سوریه و عراق و لشکر طیبه در پاکستان و القاعده ذکر شده است.
این نخستین بار است که مستقیما از این گروه های تروریست در سند بریکس یاد می شود و بسیاری آن را یک گام بسیار مهم در افزایش همکاری های این گروه در سطح دنیا می دانند.
آساق**231**انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید