بهره برداری از بزرگترین مرکزتولید منابع ژنی گوسفند افشاری کشور در زنجانبه گزارش ایرنا، با تثبیت ژن چند قلوزایی در نژاد افشار، زمان بلوغ از 18ماه به هفت ماه و تعداد زایش نیز 2 تا پنج برابر شده، علاوه بر این افزایش سرعت رشد، افزایش کیفیت پشم و حجم دنبه کمتر از دیگر مزیت های این اصلاح ژنتیکی به شمار می رود.
ورود این نژاد به بازارهای استان و ایران، باعث افزایش بهره وری و تعداد بره زایی در گله ها شده است.
مدیرعامل موسسه مصباح روز چهارشنبه در این مراسم گفت: حرکت به سمت تولید داخلی و رونق اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغال برای جوانان و تولید محصول استاندارد و قابل عرضه به بازار تقاضا از جمله اهداف این موسسه به شمار می‌رود.
محمد آسیابی گفت: بومی‌سازی ژن چند قلو زا در گوسفند های نژاد افشار سال ۸۴ در دانشگاه زنجان کلید خورد و سال ۹۰ این پروژه عظیم علمی به نتیجه رسید.
مدیرعامل موسسه مصباح افزود: با رسیدن به این علم در استان زنجان ایران جزو شش کشور دارای علم چندقلوزایی در گوسفندان است.
وی اظهار کرد: در پروژه جدید این موسسه در صورت حمایت ۲۰ میلیارد ریالی سرمایه‌گذاران، طی دو سال یک هزار راس گوسفند، به گله 6 هزار راسی تبدیل خواهد شد.
آسیابی تاکید کرد: این پروژه در راستای خودکفایی کشور در تامین گوشت گوسفندی تاثیر بالایی دارد و نیازمند توجه ویژه مسئولان کشوری است.
وی یادآور شد: هم اکنون یک قوچ با ژن چند قلو زا قیمتی مابین ۳۰0 میلیون تا ۳۵0 میلیون ریال دارد.
به گزارش ایرنا، امروز طی مراسمی از بزرگترین مرکز پرورش و تولید منابع ژنی گوسفند افشاری کشور ( فاز دوم) بهره برداری شد.
مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان واقع در 6 کیلومتری شهرستان زنجان یکی از زیر مجموعه های حسینیه اعظم زنجان می باشد.
دامداری این موسسه در بخش اصلاح ژنتیکی و پروار بندی در کشور، موفقیت بزرگی کسب کرده است و برای اولین بار در ایران و با کمک دانشگاه زنجان، جهاد کشاورزی و دامپزشکی استان موفق به اصلاح گوسفندان نژاد افشار و انتقال ژن چندقلوزایی به این نژاد شده است.
این موفقیت مرحله تحقیقاتی را سپری کرده و به مرحله تولید انبوه رسیده است، همچنین از اصلی ترین ویژگی های این دام افزایش رشد، کاهش دنبه، چندقلوزایی، افزایش پشم، سوخت و ساز بهتر می باشد.
3216/8068
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید