جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی آزمایش هسته‌ای کره‌شمالیبه گزارش ایرنا، این نشست ساعت 10 صبح به وقت محلی (18:30 به وقت تهران) به درخواست آمریکا، فرانسه، ژاپن، انگلیس و کره‌جنوبی برگزار خواهد شد.
خبرگزاری رسمی کره شمالی روز یکشنبه از ششمین آزمایش «موفقیت‌آمیز» بمب اتمی این کشور خبر داده بود که به گفته این رسانه، قابلیت نصب بر روی موشک‌های قاره‌پیما را دارد.
این بمب هیدروژنی که زمین‌لرزه‌های حاصل از آزمایش زیرزمینی آن امروز در چین و کره‌جنوبی هم احساس شد، نخستین بمب کره‌شمالی است که قدرت تخریبی آن از قدرت بمب‌هایی که آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم بر روی شهرهای ناکازاکی و هیروشیمای ژاپن انداخت، بیشتر است.
تحلیلگران با بررسی لرزه های حاصل از این آزمایش اتمی، به این نتیجه رسیده‌اند که این بمب چهار برابر قوی‌تر از هر بمبی است که کره‌‌شمالی تاکنون آزمایش کرده است.
کره شمالی تاکنون پنج بار دیگر در سال‌های 2006، 2009، 2013 و 2016 دست به آزمایش هسته‌ای زده و مشمول تحریم‌های شدید سازمان ملل متحد و دیگر کشورها قرار گرفته است.
شورای امنیت به تازگی با صدور یک قطعنامه، واردات زغال‌سنگ، فولاد، سرب و غذاهای دریایی از کره شمالی را ممنوع اعلام کرده بود؛ اقدامی که پیش بینی می شود درآمدهای این کشور از محل صادرات را قریب به یک سوم کاهش دهد.
**شبس*9386 *1488 *مترجم: مهران معینی جم *انتشاردهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید