حمایت رییس پارلمان اروپا از توافق تجاری با ‘مرکوسور’‘آنتونیو تایانی’ در دیدار با ‘آلوسیو نانس فریرا’ ( Aloysio Nunes Ferreira) وزیر امور خارجه برزیل گفت: توافق اتحادیه اروپا با مرکوسور ، برای ایجاد اشتغال و افزایش رقابت برای هر دو طرف دارای اهمیت است من از تلاشهای برزیل برای نهایی کردن این توافق در سال جاری قاطعانه حمایت می کنم.
وزیر امور خارجه برزیل روز سه شنبه در بروکسل با رییس پارلمان اروپا و شماری از مقامات تجاری اروپایی درباره توافق تجارت آزاد گفت وگو کرد. وزیر امور خارجه برزیل همزمان با ریاست کشورش بر مرکوسور تلاش می کند تا پیش از نشست وزیران سازمان تجارت جهانی در بوئنوس آیرس در روزهای 10 تا 13 ماه دسامبر (19 تا 22 آذر) ، توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا را نهایی کند.
سیاست های دونالد ترامپ در آمریکا موجب شده که کشورهای آمریکای جنوبی درصدد جست وجوی فرصت های تجاری در خارج از قاره آمریکا باشند و در این ارتباط به دنبال توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا هستند. وزیر امور خارجه برزیل چندی پیش به خبرگزاری رویترز گفت که این کشور و همسایگانش در مرکوسور شامل آرژانتین ، اروگوئه و پاراگوئه مذاکرات را با اتحادیه اروپا تشدید کرده اند و او انتظار دارد که تا پایان سال جاری به یک توافق سیاسی برسند.
فریرا تاکید کرد: خروج آمریکا از پیمانهایی مانند ‘مشارکت ترانس پاسیفیک’ TPP فرصت های جدیدی برای ما ایجاد می کند.
مذاکرات تجارت آزاد مرکوسور با اتحادیه اروپا که یک دهه راکد مانده است ، اکنون به ناگهان احیا شده و با سرعت پیش می رود. نمایندگان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو بلوک تجاری آمریکای جنوبی (مرکوسور) اواسط تیر ماه امسال در مادرید در سمیناری با عنوان ‘تجارت آزاد به عنوان موتور رشد ؛ توافق آینده اتحادیه اروپا و مرکوسور’ به بررسی روابط تجاری دو طرف پرداختند. ‘سسیلیا مالم استروم’ کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در این سمینار گفت که این اتحادیه می‌ خواهد به انعقاد توافق های پایدار با مرکوسور اقدام کند. نخستین مذاکرات بین اتحادیه و مرکوسور به سال 2000 باز می گردد که در سال 2004 متوقف شده و تا سال 2016 ازسرگرفته نشد. اسپانیا در این راستا ، همیشه از توافق تجاری بین اتحادیه و مرکوسور دفاع کرده زیرا معتقد است این توافق موجب یک بازار 700 میلیون نفری مصرف کنندگان خواهد شد. نمایندگان دو طرف پیش از این نیز ماه مارس در بوئنوس آیرس گفتگو کرده بودند.
اروپام**1078**3404** بابک جعفری**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید