خبرهای مهم جهان انرژی؛ روسیه، ایران و ترکیه توافق نفتی 7 میلیارد دلاری امضا کردندبه گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا به نقل از پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا، شرکت انرژی ترکیه «یونیت اینترنشنال»، شرکت نفتی «زاروبژنفت» روسیه و شرکت اکتشاف و تولید نفت «غدیر» ایران قراردادی امضا کردند که به موجب آن این سه شرکت در مجموع هفت میلیارد دلار برای حفاری سه میدان نفتی و یک میدان گازی در ایران سرمایه گذاری می کنند.
قرار است این سه شرکت یک کنسرسیوم مشارکتی برای تأمین مالی پروژه های توسعه ای نفت و گاز با سهام مساوی ایجاد کنند. شرکت غدیر رهبری این گروه را به عهده خواهد داشت. میزان ذخایر سه میدان نفتی مذکور 10 میلیارد بشکه برآورد شده است.

**«پرتامینا» در پی تسریع توسعه دو میدان نفتی ایران
به گزارش مجله اندونزیایی تمپو، «الیا ماسا مانیک»، مدیرعامل شرکت نفت و گاز دولتی پرتامینای اندونزی گفت: فرآیند کار روی دو میدان نفت منصوری و آب تیمور طولانی شده است، اما از معاون وزیر امور اقتصادی درخواست کرده ایم که (اکتشاف) سرعت بگیرد.
وی افزود: این شرکت در درجه نخست روی یک میدان نفتی تمرکز خواهد کرد. میدان دوم بعد از تکمیل اکتشاف میدان نخست توسعه خواهد یافت.
پرتامینا و شرکت ملی نفت ایران یادداشت تفاهمی برای انجام مطالعات اولیه این میدان‌ها امضا کردند.

**کاهش اندک صادرات نفت عربستان در ماه ژوئن
به گزارش رویترز به نقل از مقامات رسمی عربستان، صادرات نفت خام این کشور در ماه ژوئن با 35 هزار بشکه در روز کاهش نسبت به ماه مه (اردیبهشت-خرداد) به 6 میلیون و 889 هزار بشکه در روز رسید. این کشور در مقطع یاد شده 10 میلیون و 70 هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که 190 هزار بشکه بیشتر از ماه مه بود.

**شرکت دولتی نفت ونزوئلا: روابط کاراکاس و مسکو مطلوب است
به گزارش رویترز، رئیس شرکت دولتی نفت ونزوئلا، «پی دی وی اس ای»، با بسیار مطلوب خواندن روابط میان روسیه و ونزوئلا گفت: تمام تلاش آمریکا برای تخریب این رابطه است.
دولت ونزوئلا به تازگی برای تأمین نقدینگی و اعتبار روی به روسیه آورده است و در عوض، دارایی های شرکت دولتی نفت خود را به روسیه واگذار می کند.

**روسیه روش جدیدی را جایگزین روش نامتعارف تولید نفت کرد
به گزارش اویل پرایس، دانشمندان و شرکت های خدمات نفت روسیه ادعا می کنند که فن آوری جدید شکست گرما-شیمیایی را جایگزین شکست هیدرولیکی در تولید نفت کرده اند که تولید نفت را 1.7 تا 6 برابر افزایش می دهد.
در شکست هیدرولیکی، سنگ ها توسط تزریق با فشار بالای مایعاتی شکسته می شود، اما در فن آوری جدید، به لایه های سنگی زمین که دارای نفت هستند، مواد شیمیایی تزریق می کنند و در پی ایجاد فعل و انفعالات شیمیاتی در لایه های زمین، گاز و گرما منتشر شده و استخراج نفت را تسهیل می کند.

**دولت مکزیک از حفظ تولید نفت خود حمایت می کند
به گزارش رویترز، وزارت امور اقتصادی و مالی مکزیک اعلام کرد: به شرکت دولتی نفت این کشور (پیمکس) اجازه داده می شود که مقدار بیشتری از مخارخ خود بکاهد تا برخی پروژه ها که پیشرفت آنها از سال 2004 کاهش پیدا کرده است را توسعه دهد به طوری که این شرکت بتواند سطح تولید خود را حفظ کند.
کاهش هزینه ها به پیمکس اجازه خواهد داد که تولید روزانه 150 هزار بشکه نفت و 500 میلیارد بی تی یو گاز طبیعی خود را ثابت نگه دارد.

**تولید نفت آمریکا رکوردشکنی می کند
به گزارش مجله پترولیوم اکونومیست، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا در سال 2018 میلادی با 600 هزار بشکه در روز افزایش به رکورد 9 میلیون و 900 هزار بشکه در روز خواهد رسید.
رکورد پیشین آمریکا در سال 1970 و 9 میلیون و 600 هزار بشکه در روز بوده است. به گزارش این اداره، میزان تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی به 9 میلیون و 300 هزار بشکه در روزمی رسد، در حالی که این میزان در سال 2016 میلادی هشت میلیون و 900 هزار بشکه در روز بوده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]
اقتصام**1063**1561**خبرنگار:رفعت کرمی مهر**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید