دبیرکل سازمان ملل آزمایش هسته ای کره شمالی را ‘نقض جدی تعهدات بین المللی’ خواندبه گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری ای‌بی‌سی‌نیوز، وی ضمن محکوم کردن این اقدام گفت: کره‌شمالی تنها کشوری است که همچنان هنجارها برضد آزمایش هسته‌ای را نادیده می‌گیرد.
دوجاریک ادامه داد: دبیر کل سازمان ملل از سران کره شمالی می‌خواهد که چنین اقداماتی را متوقف کنند و به تمامی تعهدات بین‌المللی خود مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت پایبند باشند.
خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز از ششمین آزمایش «موفقیت‌آمیز» بمب اتمی این کشور خبر داده بود که به گفته این رسانه، قابلیت نصب بر روی موشک‌های قاره‌پیما را دارد.
این بمب هیدروژنی که زمین‌لرزه‌های حاصل از آزمایش زیرزمینی آن امروز در چین و کره‌جنوبی هم احساس شد، نخستین بمب کره‌شمالی است که قدرت تخریبی آن از قدرت بمب‌هایی که آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم بر روی شهرهای ناکازاکی و هیروشیمای ژاپن انداخت، بیش‌تر است.
تحلیلگران با بررسی لرزه‌های حاصل از این آزمایش اتمی، به این نتیجه رسیده‌اند که این بمب چهار برابر قوی‌تر از هر بمبی است که کره‌‌شمالی تاکنون آزمایش کرده است.
شورای امنیت به تازگی با صدور یک قطعنامه، واردات زغال‌سنگ، فولاد، سرب و غذاهای دریایی از کره شمالی را ممنوع اعلام کرده بود؛ اقدامی که پیش بینی می شود درآمدهای این کشور از محل صادرات را قریب به یک سوم کاهش دهد.
شبس ** 9386 *1488* مترجم: مهران معینی جم*انتشاردهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید