دبیر کل سازمان ملل خواستار اتخاذ اقدامی مناسب در مورد کره شمالی شدبه گزارش دو خبرگزاری رویترز و فرانسه از مقر سازمان ملل در نیویورک، فلتمن به شورای امنیت هشدار داد که همانطور که تنش شدت می یابد، به همان نسبت خطر سوتفاهم و اشتباه محاسبات نیز بالا می رود.
وی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: تازه ترین تحولات جدی نیازمند پاسخی جامع است تا چرخه اقدام های تحریک آمیز کره شمالی شکسته شود. پاسخی از این دست باید دیپلماسی خردمندانه و متهورانه ای را در بر گیرد تا موثر باشد.
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز روز دوشنبه در نشست شورای امنیت گفت که اکنون زمان آن است که شورا قوی ترین اقدامات ممکن در مورد کره شمالی را به دلیل انجام ششمین آزمایش هسته ای اش اتخاذ کند.
هیلی با اشاره به اینکه ‘دیگر بس است’، افزود: رویکرد تحریم های شورای امنیت در مورد کره شمالی از سال 2006، موثر واقع نشده است و رهبر پیونگ یانگ برای جنگ، گدایی می کند.
سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست شورا گفت: به رغم تلاش های ما، برنامه هسته ای کره شمالی، پیشرفته تر و خطرناکتر از همیشه است. وی افزود: جنگ هرگز چیزی نیست که آمریکا خواستار آن باشد. ما در حال حاضر جنگ نمی خواهیم، اما صبر و تحمل کشور ما نامحدود نیست.
نیکی هیلی یادآور شد که تنها قوی ترین تحریم هاست که ما را در حل این مشکل از طریق دیپلماسی توانمند می کند. وی پیشنهاد چین در مورد توقف برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی در ازای تعلیق رزمایش نظامی سالیانه آمریکا – کره جنوبی را توهین آمیز خواند و گفت: وقتی یک رژیم سرکش از سلاح هسته ای و موشک قاره پیما برخوردار است که شما را نشانه می گیرد، گام هایی در جهت پایین آوردن سطح دفاعی خود برنمی دارید. هیچ کس این کار را انجام نخواهد داد و ما نیز قطعا این کار را نخواهیم کرد.
هیلی با اعلام اینکه زمان برای اقدام های نصفه و نیمه سپری شده است، به شورای امنیت پیشنهاد داد که فشار بر کره شمالی را با تحریم های گزنده افزایش دهد.
سفیر آمریکا به طور مشخص اقدام های مورد حمایت واشنگتن را بیان نکرد، اما دیپلمات های غربی گفته اند که تحریم نفتی، تاثیری فلج کننده بر اقتصاد کره شمالی خواهد داشت.
نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد آزمایش جدید هسته ای کره شمالی در حال برگزاری است. این نشست به درخواست آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن و کره جنوبی برای بررسی بحران کره شمالی تشکیل شده است.
اروپام**9109**1908
مترجم: نیره مجیدی راد*ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید