دست یافتن به آبهای ژرف در فارس به صورت یک طرح تحقیقاتی دنبال می شودحمید رضا دهقانی، دوشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آب های ژرف در عمق یک هزار و 500 متری زمین وجود دارد و انجام تحقیقات برای چگونگی استفاده از آن دنبال می شود.
وی بیان کرد: طبق این تصمیم، انجام مطالعات عملیاتی ژئوفیزیک برای شناسایی آب‌های ژرف در عمق بیش از هزار متری زمین خواهد بود و عملیات حفاری در جست و جوی منابع تجدیدپذیر آب در مناطق اولویت‌ بندی شده کشور صورت می گیرد و استان فارس از جمله مناطقی است که احتمال وجود آب های ژرف در آن دور از انتظار نیست.
دهقانی، از استان های شرقی به عنوان گزینه هایی که احتمال وجود آب های ژرف در آن دور از ذهن نیست نام برد و گفت: برآوردها نشان می دهد که در مناطقی مانند خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اولویت حفاری برای رسیدن به آب ژرف وجود دارد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس، با بیان اینکه وجود چشمه های آب شیرین در کف اقیانوس ها و در کف خلیج فارس ناشی از وجود همین آب های ژرف است، اظهار داشت: در این پروژه اکتشاف آب ژرف تجدیدپذیر، مدنظر است و هدف این است که بعد از انجام هزینه‌های بسیار بتوان مجددا از این آب استفاده کرد.
دهقانی ادامه داد: به دلیل این‌ که به دست آوردن آب ژرف کار پرهزینه‌ای است، باید از این آب برای مصرف شرب و صنعت نیز بهره گرفت.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس اضافه کرد: در سال‌های اخیر به سبب افزایش جمعیت، بروز خشکسالی و به دنبال آن کمبود آب شرب سطحی، مشکل برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی آبرفتی و کارستی کم عمق، دو چندان شده است.
دهقانی افزود: این برداشت های بی رویه آب موجب شده بیلان اکثر دشت‌ها منفی شود همچنین سفره‌های آبرفتی و کارستی به دلیل عمق کم در معرض خطر آلودگی قرار گیرند و کیفیت آنها با گذشت زمان در حال کاهش است.
او گفت: با توجه به مسائل یاد شده، شناسایی منابع آب های ژرف و بررسی خصوصیات آنها به عنوان یک منبع آب در دسترس بشر دارای اهمیت به سزایی است و باید از تمام اطلاعات و دانش متخصصان در این زمینه استفاده کرد.
این مقام مسئول بیان کرد: در قالب این طرح تحقیقاتی مکان هایی دراولویت قرار گرفته که میزان آب اندک است، البته باید توجه داشت که این طرح در حد مطالعه است اما در صورتی که از همه ظرفیت ها استفاده شود تضمین به آب رسیدن وجود دارد.
آب های ژرف، آب هایی هستند که در شرایط آب و هوایی متفاوت نسبت به زمان حال، در میان رسوبات و خلل و فرج سنگ ها در اعماق زمین به دام افتاده اند و تماس آنها با جو زمین قطع شده است. این آب ها در چرخه هیدرولوژیکی محاسبه نشده اند و یا مدت زمان زیادی برای تکمیل این چرخه نیاز دارند.
مصاحبه: نیکنام خشنودی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی
6113 /6118انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید