رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/ 15 شهریور** نیروهای ژاندارمری استان قرقلرایلی ترکیه 117 مهاجر غیرقانونی تبعه پاکستان، افغانستان و سوریه را هنگام خروج غیرمجاز از مرزهای غربی این کشور دستگیر کردند.
مهاجران غیرقانونی بازداشت شده پس از طی روند اداری در ژاندارمری به اداره مهاجرت قرقلرایلی منتقل شدند.

** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز در اجلاس سران حزب عدالت و توسعه ترکیه، با بیان این مطلب که دولت و اپوزیسیون آلمان در جریان تبلیغات انتخاباتی خود برای حمله لفظی به ترکیه با هم رقابت می‌کنند؛ گفت: حجم حملات علیه ترکیه در اروپا هر روز بیشتر می شود به طوری که گروه های تروریستی از یک سو و کشورهای مختلف نیز از سوی دیگر با تمام نیرو برای تضعیف قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی ترکیه تلاش می کنند.

** ارشد صالحی رئیس جبهه ترکمن‌های عراق از استقرار 200 عضو گروه تروریستی پ.ک.ک در پایگاه نظامی کیوان واقع در شهر کرکوک با مجوز نجم الدین کریم استانداری این استان خبر داد.
صالحی در گفت و گو با رسانه ها با عنوان این ادعا و ابراز نگرانی نسبت به این موضوع ضمن بازخواست بغداد و آمریکا در این باره، گفت که ‘استانداری که اجازه نمی دهد تا ترکمن‌ها برای دفاع اسلحه داشته باشند، چرا به عناصر پ.ک.ک اجازه استقرار در کرکوک را داد است؟’

** گزارش منتشره از سوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از حبس 171 روزنامه نگار در زندان های ترکیه و محدودیت محسوس آزادی های رسانه ای در این کشور؛ همچنین تعطیلی 187 رسانه ترکیه پس از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 حکایت دارد.
حزب جمهوری خواه ترکیه در این گزارش خواستار آزادی روزنامه نگاران در بند شده و از دولت خواسته است که بحث اجرای لباس یکسان و خاص برای زندانیان کودتا را عملی نکند.
بازداشت پرشمار روزنامه نگاران در ترکیه پس از کودتای 25 تیر سال گذشته واکنش و انتقادات وسیع جهانی را برانگیخته است.

** قرارداد سرمایه گذاری 340 میلیون یورویی با هدف توسعه خط لوله انتقال گاز طبیعی ‘جریان ترک’ و احداث ترمینال دریافت گاز در طرف ترکیه بین شرکت های ‘انرژی پتروفک’ انگلیس و ‘گاز پروم’ روسیه و ‘ساوت استریم ترنسپورت’ امضا شد.
پیش بینی می شود این خط لوله که قرار است سالانه 31.5 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از سمت روسیه به ترکیه منتقل کند در سال 2019 به بهره برداری برسد.

** ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با انتشار اطلاعیه ای از موافقت دولت میانمار با توزیع یکهزار تن کمک بشردوستانه آژانس همکاری و هماهنگی(تیکا) ترکیه به عنوان نخستین سازمان امداد رسان خارجی در میان مسلمانان آراکان خبر داد.
بنا بر اعلام کالین، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از مکالمه تلفنی با آنگ سان سوچی رهبر ملی میانمار، از مسئولان آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه(تیکا) خواسته است تا به عنوان نخستین سازمان امداد رسان خارجی وارد منطقه آراکان شوند.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند که کشور میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
خاورم**7074*شبس *1488 *گزارش: مینا غفرانی آذر*انتشاردهنده:بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید