رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 14 شهریور** براساس اعلام وزارت دفاع روسیه، همزمان با حمله ارتش سوریه به مناطق تحت تسلط داعش در استان دیرالزور، روسیه مراکز این گروه تروریستی را با موشک های بالدار از دریا هدف حمله قرار داد.
این حملات به مواضع داعش نزدیک شهر الشورا در استان دیرالزور انجام گرفت که بسیاری از افراد داعشی این منطقه از اتباع روسی یا کشورهای جامعه همسود (چند جمهوری سابق شوروی) هستند.

** بشار اسد رئیس جمهوری سوریه امروز در یک تماس تلفنی با فرماندهان حاضر در دیرالزور، گفت که با پایداری خود ثابت کردید که مردان مسئولیت های بزرگ هستید، به پیمان خود عمل کردید و بهترین الگو برای نسل های آینده شدید.

** با ورود نخستین یگان های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت به مقر تیپ 137 در غرب شهر دیرالزور محاصره سه ساله این شهر به طور کامل شکسته شد.
استان دیرالزور در شرق سوریه در مرز این کشور با عراق و شهر دیرالزور در کرانه رود فرات واقع شده است.

** پادشاه عربستان سعودی ماه آینده میلادی (اکتبر) به مسکو پایتخت روسیه سفر می کند و مسائل یمن، سوریه و قطر؛ در کنار روابط دو جانبه از اصلی ترین موضوع های مذاکرات سران دو کشور اعلام شده است.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز که هفته پیش به کشورهای کویت، امارات و قطر سفر کرد، قرار است در هفته های آینده از عربستان سعودی دیدن کند.
به اعتقاد برخی از کارشناسان، مسکو تلاش می کند در حل مسائل منطقه مشارکت داشته باشد و در رفع مشکلات از جمله بحران قطر که عربستان در آن نقش دارد و اختلاف های این کشور و ایران، نقش آفرینی کند.

** خبرگزاری رسمی چین با انتشار گزارشی تحلیلی، پایان جنگ و فروپاشی گروه تروریستی داعش را با پیشرفت های بزرگ ارتش سوریه در آینده ای نزدیک پیش بینی کرد.
به گزارش این خبرگزاری، گروه های تروریست بخصوص گروه تروریستی داعش در ماه های اخیر متحمل شکست های سنگینی از ارتش سوریه و متحدانش شده است و بتدریج در حال نابودی کامل هستند.

** نیروهای هم پیمان ارتش سوریه با صدور بیانیه ای توطئه های ائتلاف آمریکایی و بمباران ارتش سوریه از سوی این ائتلاف را عامل تاخیر در آزادی شهر دیرالزور عنوان کردند.
همدستی ائتلاف موسوم به بین المللی و در راس آن آمریکا با گروه جناتیکار داعش با اسناد و مدارک محکم به اثبات رسیده است به طوری که در ماه های گذشته، شمار زیادی از فرماندهان و مسئولان این گروه تروریستی را به خارج از مناطق درگیری منتقل کرده اند و این تلاشی برای طرح های مشکوک در دیگر مناطق است.

** جنگنده های ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا علیه داعش شامگاه دوشنبه یک ساختمان مسکونی در شهر رقه سوریه را هدف قرار گرفتند که بر اثر حمله این جنگنده ها 9 غیر نظامی کشته شدند.
برخی از نهادهای مدافع حقوق بشر شمار غیرنظامیان کشته شده از سوی ائتلاف بین المللی را بسیار بیشتر از آمار اعلام شده از سوی آن ها می دانند.
گزارش: مینا غفرانی آذر
خاورم**7074**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید