رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 15 شهریور



** استیفان دی میستورا فرستاده وِیژه سازمان ملل در امور سوریه امروز طی سخنان کوتاهی در سوئیس خطاب به مخالفان سوری گفت که باید این واقعیت را بپذیرند که در جنگ شکست خورده اند و هیچ دستاوردی کسب نکردند.
وی اعلام کرد که برای برگزاری مذاکرات در اکتبر (مهر/آبان) میان نظام سوریه و هیات مخالفان سوری تلاش خواهد کرد.

** دیدبان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان) امروز اعلام کرد که طی سه ماهه گذشته 978 شهروند ساکن رقه در بمباران های ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا کشته شده اند.
براساس این گزارش، 118 شهروند دیگر از جمله 28 کودک و 6 زن نیز به هنگام تلاش برای خروج از مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش بر اثر انفجار مین های کار گذاشته شده توسط این گروه زخمی شده اند.

** رسانه های وابسته به مخالفان سوریه امروز از انفجاری شدید در ورزشگاه شهر ادلب در شمال غرب سوریه خبر دادند که شماری کشته و زخمی در پی داشت. که فعلا آمار دقیقی از تعداد کشته ها و زخمی ها منتشر نشد است.
استان ادلب در شمال غرب سوریه و مرزهای ترکیه در کنترل تروریست هاست و طی چند ماه گذشته گروه تروریستی جبهه النصره، بسیاری از نهادها و دستگاه های مهم این استان را از کنترل دیگر تروریست ها خارج کرده است.

** بیش از چهار میلیون دانش آموز سوری امروز با آغاز سال تحصیلی 2017 – 2018 درحالی روانه کلاس های درس شدند که بسیاری از دانش آموزان در مناطق تحت کنترل تروریست ها و مناطق کاهش تنش در سراسر این کشور از آموزش محروم هستند.
بنا به اظهارات وزیر آموزش و پرورش سوریه، تدابیر لازم برای استقبال از دانش آموزان در محیط آموزشی مناسب، از طریق بازسازی مدارس آسیب دیده و افزایش کلاس های درس صورت گرفته است.

** ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پیامی برای بشار اسد همتای سوری خود، ضمن تبریک به مناسبت پایان محاصره سه ساله دیرالزور و شکست گروه تروریستی داعش در این منطقه، پیروزی راهبردی در دیرالزور را گام مهمی برای آزادی کامل سوریه از وجود تروریست ها دانست.
اجرای راهبرد چند کشور غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا که در برگیرنده سرنگونی حکومت بشار اسد در طول شش ماه بود، هر چند شکست خورد، ولی حمایت های اطلاعاتی، مالی و تسلیحانی از دهها گروه تروریستی که همچنان ادامه دارد، سوریه را در حدود شش سال گذشته به ویرانی کشانده، جان ده ها هزار غیرنظامی به ویژه زنان و کودکان را گرفته، میلیون ها آواره برجای گذاشته و از سوی دیگر، دامنه این فجایع عراق را نیز در بحران فرو برده است.
گزارش: مینا غفرانی آذر
خاورم**7074*شبس*1488 *انتشاردهنده: بهمن بامداد**



انتهای پیام /*










دیدگاهتان را بنویسید