رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/13 شهریور** بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، در دور جدید عملیات ضدتروریستی مشترک سوریه و روسیه، هواپیماها و بالگردهای نیروی هوافضای این کشور با بیش از 80 پرواز مراکز تروریست ها را در استان دیرالزور بمباران کردند و در جریان این حملات بیش از 70 تروریست را کشته اند.

** سه وزیر کابینه لبنان به رغم برخی مخالفت ها با سفر به دمشق و دیدار با برخی مقام های ارشد این کشور از جمله نخست وزیر سوریه، در خصوص حضور در نمایشگاه بین المللی و گسترش مناسبات دو کشور توافقاتی به دست آوردند.
غازی زعیتر با مثبت ارزیابی کردن سفر اخیرش به سوریه و دیدار با نخست وزیر و وزیران بازرگانی و کشاورزی این کشور اعلام کرد که به بزودی برای تکمیل گفت و گوها و اجرایی کردن توافق ها و بازگشایی راه ها برای ترانزیت با همتای سوری خود دیدار خواهد کرد.

** شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسمی به مناسبت سالروز ناپدید شدن امام موسی صدر در شهرستان ‘صور’ در جنوب لبنان؛ با تاکید بر ضرورت همکاری دولت های لبنان و سوریه برای مبارزه با تروریسم، اعلام کرد که حزب الله تا موفقیت کامل ماموریت خود در سوریه باقی خواهد ماند.
معاون دبیر کل حزب الله خواستار روابط گسترده سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و نظامی با سوریه شد.

** وزیر برق سوریه، از افتتاح خط جدید انتقال برق در شهر حلب خبر داد که با بهره برداری از این خط 230 کیلو واتی، این شهر پس از شش سال محرومیت، از نعمت برق بهره مند شده است.
وی با اشاره به عبور این خط به طول 173 کیلومتر از مناطق امن، تاکید کرد که اکنون وضعیت برق شهر حلب مانند دیگر شهرهای سوریه است.

** براساس اعلام منابع آگاه الجزایری، عملیات تروریستی اخیر شهر ‘تیارت’ الجزایر حاکی از آن است که شماری از متخصصان ساخت کمربندهای انفجاری داعش از سوریه و عراق به الجزایر آمده اند تا به تروریست ها برای انجام حملات تروریستی کمک کنند.
کمربند انفجاری به کار رفته در این عملیات تروریستی با تکنیکی ساخته شده که گروه های تروریستی فعال در داخل الجزایر از آن اطلاعی ندارند و کارشناسان مواد منفجره معتقدند که ساخت این کمربندها از سوریه یا عراق، وارد الجزایر شده است.

** نخستین گروه از نیروهای ارتش سوریه و مقاومت با شکستن محاصره سه ساله شهر دیرالزور وارد این شهر شدند.
منابع میدانی یکشنبه شب اعلام کردند که یگان های پیشرو ارتش سوریه و نیروهای مقاومت با شکست محاصره شهر دیرالزور وارد مقر تیپ 137 در غرب این شهر شدند.
گزارش: مینا غفرانی آذر
خاورم**7074**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید