رییس اتحادیه آفریقا: ابطال انتخابات کنیا به نفع تمام آفریقا استبه گزارش خبرگزاری فرانسه از کوناکری، آلفا کنده امروز به صراحت اعلام کرد: تصمیم دادگاه عالی کنیا برای ابطال نتیجه انتخابات آن کشور که به قدرت رسیدن مجدد رئیس جمهوری اوهورو کنیاتا انجامید، به نفع کل قاره آفریقا است.
کنده در این خصوص افزود: احترام به رای مردم کنیا احترام به رای کل قاره آفریقا و این به منزله آن است که دمکراسی به تدریج در این قاره نضج می گیرد.
دادگاه عالی کنیا روز جمعه طی حکمی اعتراض مخالفان دولت به نتیجه انتخابات 8 اوت (17 مرداد) در این کشور را وارد دانست و نتیجه آن انتخابات را باطل اعلام کرد .
رئیس اتحادیه آفریقا در این خصوص گفت: ‘آفریقایی هرچه بخواهد به آن عمل می کند بنابر این من از روحیه مسئولیت پذیری و پختگی همه احزاب در روند انتخابات کنیا تشکر می کنم چرا که آنها تلاش کردند از راه های مسالمت آمیز اختلافات خود را پیگیری کنند’.
به گزارش ایرنا، روز یکشنبه بود که اوهورو کینیاتا، رئیس جمهوری کنونی کنیا در واکنش به حکم دادگاه عالی این کشور به ابطال انتخابات ریاست جمهوری که وی در آن پیروز شد،ادعا کرد که عده ای خاص که در کسوت قضایی بوده،تصور می کنند ازمردم با هوش ترند لذا می خواهند اراده مردم را تغییر دهند اما موفق نمی شوند.
کنیاتا که پیشترگفته بود به حکم دادگاه عالی کنیا برای باطل کردن انتخابات و گزینش دوباره او به عنوان رئیس جمهوری احترام می گذارد، در نشستی با نمایندگان حزب متبوعش گفت:هر بار ما کاری انجام می دهیم، یک قاضی می آید و حکمی صادر می کند،کارها نمی تواند به همین روال پیش برود، مشکلی وجود دارد که باید آن را درست کرد.
وی همچنین با حمله به قاضی «دیوید ماراگا» رئیس دادگاه عالی کنیا گفت: او تصور می کند می تواند اراده مردم را تغییر دهد ،اما چند نفر نمی توانند اراده مردم را تغییر دهند.
رئیس جمهوری کنونی کنیا که روزهای آخر دوره ریاست جمهوری اش را می گذراند،«رایلا اودینگا» رهبر مخالفان را نیز به بازی با انتخابات متهم کرد و گفت: او می خواهد از راه نادرست به قدرت برسد.
بسیاری از تحلیلگران این حکم را الگویی برای کشورهای آفریقایی دانستند که شاهد بحران های سیاسی بوده و آن را نشان دهنده پختگی سیاسی و دموکراسی در این کشور دانستند.
مخالفان دولت کنیا نیز از این اقدام دادگاه به شدت استقبال کردند.روزنامه های کنیا نیز این روز را روز بزرگی توصیف کردند .
وکلای مخالفان دولت در دادگاه گفته بودند انتخابات بد برگزار شده و تخلف هایی در آن صورت گرفت و در عملیات شمارش آرا نیز اشتباه های حساب شده و عمدی صورت گرفت.
این نخستین بار است که دادگاهی در آفریقا حکم به ابطال یک انتخابات می دهد .پیشتر احکام مشابهی در دیگر کشورهای جهان و از جمله اتریش، اوکراین، صربستان و مالدیو از سوی دادگاه ها صادر شده بود.
براین اساس، دادگاه عالی کنیا اعلام کرده است در جریان انتخابات اخیر تخلفاتی روی داده و این رویداد باید در 60 روز آینده دوباره تکرار شود.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری** انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید