سازمان ملل ماموریت نیروهای حافظ صلح در لبنان را تمدید کردبه گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری فرانس24، ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد (یونیفیل) مستقر در جنوب لبنان یک سال دیگر تمدید شد.
جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان دیروز به شورای امنیت سازمان ملل گفت که تمدید ماموریت یونیفیل برای تضمین امنیت کشورش ضروری است.
وی در پیامی توئیتری نوشت: حفظ قیمومیت یونیفیل برای ثبات و صلح ضروری است و نبود آن تلاش های سازمان ملل را به خطر می اندازد.
پس از آن که واشنگتن یونیفیل را متهم به چشم پوشی از رسیدن تسلیحات به حزب الله کرد، لبنان درخواست تمدید ماموریت این نیروها را به مدت یک سال دیگر و بدون تغییر مطرح کرد.
آمریکا و اسرائیل با انتقال سلاح غیرقانونی به حزب الله لبنان، خواستار ارتقای این نیروهای و جلوگیری از این انتقال ادعایی شده بودند.
به گزارش ایرنا، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل جمعه گذشته با این ادعا که از سال 2006 تاکنون محموله های زیادی سلاح برای نیروهای حزب الله ارسال شده و بیشتر آنها را ایران فرستاده، یونیفیل را به چشم پوشی از انتقال سلاح های غیرقانونی متهم کرد.
نماینده ترامپ با متهم کردن حزب الله لبنان به حمایت از تروریسم و اعزام نیرو به سوریه برای حمایت از اسد، این حزب رسمی لبنان را یک سازمان تروریستی خواند که موجب بی ثباتی های گسترده ای در منطقه شده است.
وی همچنین اعلام کرد که کشورش در نظر دارد برای رفع این نارسایی در حکم یونیفیل تغییراتی را اعمال کند تا به این کمیته و نیروهای مستقر در جنوب لبنان اختیار و قدرت بیشتری دهد.
شبد**9416**1379
مترجم: علیرضا آقازاده** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید