ستاری:خلاقیت واعتماد به نفس پایه اقتصاد دانش بنیان استبه گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، سورنا ستاری روز سه شنبه در پانزدهمین دوره اجلاس سالیانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس که با حضور دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و همچنین جمعی از اعضا هیات امنا و مدیران عامل واحدهای فناوری عضو پارک فناوری پردیس همراه بود، در سخنانی با بیان این که هرگاه دلگیر می شوم، به میان جمع جوانان خلاق می روم، افزود: هرچند گاهی به مسائلی مغترض هستند اما همین نیز خوشایند است.
وی با تاکید بر این که دوران فروش نفت. گاز و ذخائر معدنی در دنیا به سر آمده است، گفت: امروز مهمتر از این دانش استفاده از این نعمات است.
معاون رئیس جمهوری با بیان این که ویژگی اعتماد به نفس و نوآروی بشر بهای بسیار بالایی دارد، تاکید کرد: این دو ویژگی هرگاه با یکدیگر تلفیق شوند، پایه اقتصاد دانش بنیان را شکل می دهند.
ستاری همچنین با تاکید بر این که هم اکنون کشور در حوزه آموزش و پژوهش با مشکلاتی مواجه است، گفت: پژوهش دولتی یا صنعتی که با پول دولت اداره می شود، به هیچ عنوان از خروجی لازم برخوردار نیست.
وی ادامه داد: دانشگاهی که تمام مخارج خود را از دولت دریافت می کند، به درد همان دولت می خورد چرا که از دل این گونه دانشگاه ها نوآوری و خلاقیت حاصل نخواهد شد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که پژوهش در کشور باید برپایه بخش خصوصی استوار باشد، اظهار کرد: این خود باعث ایجاد نوآوری و ارزش افزوده فراوان در بازار خواهد شد.
وی با اشاره به این که بیشتر جوانان فعال در حوزه دانش بنیان از خانواده های پولدار به شمار نمی روند، گفت: این افراد از پشت میز دانشگاه بیرون آمده و سرمایه کار آنها از طریق صندوق سرمایه خطرپذیر تامین می شود.
ستاری با یادآوری این که اکنون شرکت های مهم دنیا را دیگر شرکت هایی همچون شل، اگزان و ای پی یا تعدادی گروه های بانکی تشکیل نمی دهند، گفت: این شرکت ها اکنون جای خود را به گوگل، مایکروسافت و فیسبوک و بسیاری از شرکت های فعال دیگر در حوزه های مختلف داده اند.
وی با تاکید بر اینکه جوانان کشور در آینده بزرگترین شرکت های فعال در حوزه های مختلف را به دست خواهند گرفت، افزود: آینده کشور در دانشگاه ها اما نه با سیاست های فعلی رقم خواهد خورد.
ستاری در ادامه جهت گیری فوق العاده دانشگاه ها و حوزه پژوهش در اقتصاد کشور، ورود سرمایه گذاران و مفاهیم جدید همچون استارتاپ ها، پارک های علم و فناوری و ارزش قائل شدن برای کارآفرین و کارآفرینی ، مذموم شدن استخدام دولتی را که نوآوری و اعتماد به نفس جوانان را زیر پا می گذارد، از اقدامات ارزشمند و فوق العاد دولت یازدهم در حوزه علم و فناوری برشمرد.
به گزارش ایرنا، اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس هرساله با هدف ارائه گزارش یک ساله عملکرد پارک، آگاهی از آخرین اقدامات و دستاوردهای شرکت‌های عضو، رونمایی از دستاوردهای برجسته فناورانه، انتخاب برترین شرکت‌های عضو پارک و سازمان و اشخاص حقوقی همکار در زمینه‌های مختلف با حضور مدیران ارشد شرکت‌ها و نمایندگان برخی از سازمان‌های دولتی و صنعتی مرتبط با فعالیت‌های پارک برگزار می‌شود.
**1836**1440** خبرنگار: یوسف درویشی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید