سعد الحریری: یکی از اهداف سفرم به فرانسه بررسی وضعیت پناهجویان سوری استبه گزارش پنجشنبه شب خبرگزاری ملی لبنان الحریری با بیان این مطلب افزود: از نظر ما راه حل این مشکل آن است که پناهجویان با برخورداری از امنیت به سوریه برگردند. این مساله اهمیت زیادی برای ما دارد و من دیدگاه خود را در این باره به همتای فرانسوی ام توضیح دادم.
حدود یک و نیم میلیون پناهجوی سوری در لبنان حضور دارند.
نخست وزیر لبنان در پاسخ به این سوال که آیا همچنان خواستار کمک های اقتصادی برای پناهجویان هستید؟ گفت: ما خواهان بازگشت امن پناهجویان هستیم. اما باید بگویم که برخی کشورها با نظام سوریه رابطه دارند اما پناهجویان به کشورشان بازنگشته اند. راه حل بازگشت پناهجویان در تامین امنیت برای آنهاست. به عنوان مثال عراق با نظام سوریه رابطه دارد اما چرا پناهجویان سوری به کشورشان بازنگشته اند؟ در نهایت بازگشت امن پناهجویان در گرو آن است که پناهجویان به جایی برگردند که در آن احساس امنیت می کنند.
سعد الحریری که روز پنجشنبه سفر رسمی خود به فرانسه را آغاز کرد و با وزیر خارجه و نخست وزیر این کشور دیدار کرد، در تشریح دلایل دیگر سفر خود به خبرنگاران گفت: علاوه بر موضوع پناهجویان درباره وضعیت اقتصادی لبنان نیز گفت و گو کردیم.
وی همچنین گفت: سفر من به فرانسه برای ارائه توضیحاتی درباره اوضاع لبنان است. ما از پیروزی های ارتش در استان البقاع احساس افتخار می کنیم. این پیروزی نشان داد که دولت به تکلیف خود عمل می کند.
الحریری افزود: ما درباره همه این مسائل با دولت فرانسه صحبت کردیم و ان شاالله فردا با ایمانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار خواهم کرد و درباره موضوعات یاد شده صحبت های مبسوطی خواهیم داشت.
نخست وزیر لبنان در پاسخ به این سوال که آیا کمک هایی به ارتش لبنان ارائه خواهد شد؟ گفت: ما تلاش هایی در این زمینه داریم و ان شاء الله همه این مسائل تحقق خواهد یافت.
وی با اشاره به فرارسیدن عید قربان، آرزوی عید واقعی برای لبنانی ها کرد و گفت: لبنان هفته های سختی را پشت سر گذاشته است، چند تن از سربازان لبنانی در جنگ با داعش به شهادت رسیدند اما ارتش لبنان توانست در این جنگ به پیروزی دست پیدا کند. همه لبنانی ها به ارتش کشورشان افتخار می کنند. ما لبنانی ها همواره برای تقویت دولت لبنان تلاش می کنیم و من فکر می کنم تا کنون به پیروزی های زیادی دست پیدا کرده ایم اما کارهای انجام نشده زیادی نیز در پیش داریم.
نخست وزیر لبنان در پاسخ به دو دستگی های ایجاد شده درباره نتیجه جنگ در ارتفاعات مرزی لبنان و اعلام پیروزی از سوی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله به جای دولت لبنان و خروج تروریست های داعش از منطقه و موضع گیری وی در این خصوص گفت: دولت جایگاه خود را به عنوان دولت دارد و ارتش لبنان ایثارگری های زیادی از خود نشان داد و توانست پیکر نظامیان ربوده شده را که پایان غم انگیزی برایشان رقم خورده بود پیدا کند. من فکر نمی کنم لبنانی ها دچار دو دستگی شده اند اما بعضی ها می خواهند از این پیروزی بهره برداری کنند اما من همان حرف پدرم را تکرار می کنم و می گویم که هیچ کس بزرگتر از کشورش نیست. لبنان و مردم لبنان و ارتش لبنان در این جنگ پیروز شدند و پیروزی لبنان به معنی پیروزی همه لبنانی هاست.
خاورم*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید