سفیر آمریکا درسازمان ملل: عوامل متعددی بر تایید پایبندی ایران به برجام تاثیر گذارندبه گزارش سه شنبه شب ایرنا، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل که در اندیشکده «امریکن اینترپرایز» وابسته به محافظه‌کاران سخنرانی می‌کرد، به تکرار ادعاهای بی اساس خود پیرامون ایران و برجام پرداخت.
هیلی با بیان اینکه ‘برجام دارای کاستی های بسیار است’، تایید پایبندی ایران به برجام را منوط به رعایت خود توافق، قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین رابطه رئیس جمهوری آمریکا با کنگره این کشور دانست.
وی درخصوص پایبندی ایران به برجام که هر 90 روز یکبار باید از سوی دولت آمریکا به کنگره اعلام شود، با تاکید بر اینکه این اعلام پایبندی جزو الزامات برجام نبوده، بلکه مربوط به قوانین داخلی آمریکاست، گفت: نمی دانم تا ماه بعد ترامپ با برجام چه می کند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل، برجام را توافقی پر اشتباه دانست و گفت: این توافق فقط درباره مساله هسته ای بود در حالی که اکنون قدرت و نفوذ ایران در منطقه بیشتر شده است.
وی به فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرد و مدعی شد: این نیرو برای حفظ و نگهداری انقلاب مقابل دشمنان داخلی و خارجی تشکیل شده است.
هیلی در ادامه ادعاهای خود با بیان این که سپاه پاسداران، حزب الله را ایجاد کرد تا از طریق آن انقلاب و صدای خود را به جهان صادر کند، افزود: در بیروت 241 آمریکایی کشته و رئیس سیا و تفنگدار دریایی آمریکا ربوده و اعدام شدند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل اضافه کرد: تحت دستور سپاه، حزب الله به سمت اروپا حرکت کرد، در بوئینس آیرس 85 نفر کشته شدند، در برج الخبیر عربستان 19 عضو نیروی دریایی آمریکا کشته شدند، در سال 2005 رفیق حریری نخست وزیر لبنان کشته شد.
هیلی با طرح این ادعا که در 2011 آمریکا توانست جلوی یک توطئه ایرانی برای کشتن سفیر عربستان در واشنگتن را بگیرد، اضافه کرد: اکنون هستند کسانی که این کارهای جمهوری اسلامی را انجام می دهند.
وی تصریح کرد: قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته اما به هیچ وجه به مردم ایران پاسخگو نیست، نمی توان یافت که جنگ و درگیری باشد اما جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و یا گروه های وابسته به آن، دستی در آن نداشته باشند.
سفیر امریکا در سازمان ملل ادعای دیگر مطرح کرد که ارتش ایران به مدت طولانی به دنبال تسلیحات اتمی بود. در حالی که ارتش قصد خود را پنهان کرده بود، برنامه اتمی ایران پنهان از دید آژانس بین المللی ادامه داشت تا ابعادی از آن افشا شد.
هیلی اضافه کرد: آن گاه ایران قول های متعددی را شکست درباره محدودیت هایی که اعمال شده بود، درباره برنامه اتمی خود را پنهان کرد و درباره آن دروغ گفت تا آن که دست آن ها باز شد. در سال 2014 فرانسوی ها فردو را کشف کردند.
وی با بیان این که این توافق فقط مساله اتمی نبود بلکه دری برای باز شدن درباره ایران بود، اظهار کرد: اوباما گمان می کرد که با توجه به خصومتی که وجود داشت، باید جلوی برنامه اتمی ایران را بگیرد.
این دیپلمات آمریکایی ضد ایرانی ادامه داد: درباره توافق مسایل زیادی نوشته شده است اما باید بگویم توافق انچه را که قول داده بود انجام دهد، به آن نرسید.هدف این بود که به برنامه اتمی ایران پایان دهد اما اکنون ایران همچنان غنی سازی می کند و در حال توسعه سانتریفیوژهای خود است.
هیلی افزود: ایران قول داده بود که 27 بازرسی داشته باشد اما این ها فقط درباره سایت های اظهار شده است در حالی که ایران در صورتی که آژانس بخواهد از دیگر سایت های ایران بازدید کند تا 24 روز فرصت تصمیم گیری دارد.
وی به تاریخ اتمام توافق هم اشاره و تاکید کرد: در کمتر از 10 سال ایران می تواند توان خود را در زمینه های مختلف از طرق مختلف افزایش دهد. بنابر این توافق یک توافق بسیار محدود و پر اشتباه است. در یکسال و نیم گذشته، ایران این توافق را متعدد نقض کرده است؛ سال گذشته آژانس متوجه شد که میزان آب سنگین ایران فراتر رفته است.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: دولت اومابا به ایران کمک کرد که به گونه ای عمل شود تا از این توافق تبعیت کند، اما این کار بارها تکرار شد و توسط افرادی صورت گرفته که قبلا سایت های نظامی را پنهان کرده و نگذاشته بودند که آژانس از این ها بازرسی کند.
هیلی اضافه کرد: ما از کجا متوجه شویم که ایران از توافق تبعیت می کند اگر بازرسان آژانس نتوانند به کلیه سایت ها دسترسی داشته باشند. اگر ایران به هرشکلی این توافق را نقض کند چگونه باید تنبیه شود؟ پس باید تحریم ها دوباره برگردد. تصور کنید، یک منطقی هست برای ایجاد دوباره آن. تنبیه ایران به دلیل نقض توافق، در برجام آمده است و ایرانیان می دانند از چه راهی می توانند از زیر بار این توافق فرار کنند.
وی با بیان این که این توافق به قدری برای دولت سابق آمریکا که تخلفات ایران را نادیده گرفت و دیگر اقدامات و رفتارهای ایران را با این نگرانی که ممکن است که این توافق به هم بخورد، به چالش بگیرد. در واقع این توافق را به گونه ای بزرگ کردند که مبادا شکست بخورد.
نماینده امریکا اضافه کرد: این توافق می گوید درباره برنامه اتمی است و می گوید دیگر رفتارهای دیگر ایران آن قدر بزرگ نیست که این برنامه را به خطر بیندازد. رابطه ما با ایران اکنون به تبع توافق قرار گرفته است، ایرانی ها متوجه این رابطه هستند، ماه گذشته که شورای امنیت تحریم های بیشتری علیه ایران وضع کرد، مقامات ایران تهدید کردند که ا
ز توافق خارج خواهند شد و دوباره برنامه اتمی خود را به میزان چند برابر قبل از این توافق از سر می گیرند.
هیلی مدعی شد : هم اکنون ایران، جهان را گروگان نگهداشته است، این تهدید نمونه ای از عملکرد ایران نسبت به توافق است و این که ببینیم این توافق چقدر خطرناک است و تصویر بزرگتری از آینده را به خوبی در نظر نگرفته است.
وی با طرح این سوال که چرا باید جلوی ایران را در رسیدن به تسلیحات اتمی بگیریم، گفت: جواب آن در ماهیت این کشور است و این که سپاه پاسداران ایران خطری برای همسایه های آن کشور است. اینجاست که دو موضوع دیگر وارد مساله می شوند.
نماینده آمریکا موضوع دوم درباره برجام را مساله امنیت آمریکا برشمرد و افزود: زمانی که توافق امضا شد، دولت اوباما فعالیت های غیر اتمی همچون برنامه های موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر را در قطعنامه 2231 شورای امنیت گنجاند. اما سپاه پاسداران همچنان به فعالیت های به قول خودشان غیر اتمی ادامه می دهد، اما این ها را نمی توان از یکدیگر جدا کرد.
هیلی اظهار کرد: دبیر کل سازمان ملل هر 6 ماه یکبار، به شورای امنیت خبر می دهد که آیا ایران از قطعنامه تبعیت می کند یا خیر؟ اما هر گزارش شامل نقض های متعدد ایران هست. قاچاق تسلیحات، حمایت از تروریسم، گزارش دبیرکل شامل شواهد متعددی هم در رابطه با تکنولوژی و آزمایش موشک های متعددی است.
وی به پرتاب موشک ماهواره بر ایران در ماه ژوئیه اشاره کرد و ادامه داد: کارشناسان معتقدند که ایران می تواند موشک قاره پیما را تولید کند، قطعنامه 2231 شورای امنیت گفته است که ایران نباید دست به چنین آزمایشی بزند، اما اعضای بسیاری از شورای امنیت و سازمان ملل قطعنامه های خود و نقض ایران از این قطعنامه ها را نادیده می گیرند.
خبر در حال تکمیل است
شبد**9416**1379**1429
مترجم: علیرضا آقازاده** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید