سهم 58درصدی بخش خصوصی و تعاون از تسهیلات ارزی پذیرش شده صندوق توسعهبررسی های خبرنگار اقتصادی ایرنا بر پایه گزارش شهریورماه صندوق توسعه ملی نشان می دهد در این دوره زمانی، از مجموع 34 هزار و 940 میلیون دلار کل تسهیلات ارزی پذیرش شده (اعلام وصول شده) توسط این صندوق، 119 میلیون دلار به بخش تعاون مربوط می شد.
همچنین 20 هزار و 142 میلیون دلار به بخش خصوصی و بقیه به بنگاه های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی اختصاص یافت.
در اجرای قراردادهای عاملیت اعطای تسهیلات ارزی، طرح هایی که بانک ها تایید و به صندوق ارسال می کنند از نظر انطباق با ضوابط ناظر بر اعطای تسهیلات از منابع صندوق بررسی و در صورت انطباق با ضوابط، اعلام وصول (پذیرفته) می شود.

** سهم 48 درصدی بخش نفت و گاز
از زمان تاسیس صندوق در سال 1390 تا پایان پارسال 321 طرح از محل تسهیلات ارزی اعلام وصول شد که برای 286 طرح، اعتبار تخصیص یافته یا مسدود شده است.
از مجموع طرح های پذیرش شده ای که تا پایان سال 1395 اعتبار برای آنها مسدود شد نیز اعتبار فقط به 215 طرح پرداخت شده است.
از مجموع طرح های اعلام وصول شده، 14 طرح به بخش های بالادست و پایین دست نفت و گاز، 14 طرح به پتروشیمی، 43 مورد به نیروگاه ها، پنج طرح به حمل و نقل، 32 طرح به فولاد، 30 مورد به سیمان و کاشی و 183 طرح به سایر بخش ها اختصاص داشت.
سهم تسهیلات ارزی وصول شده بخش نفت و گاز از مجموع این تسهیلات 48 درصد بود.
همچنین از محل تسهیلات ارزی صندوق، 11 میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات به اجرای طرح‌های ملی بخش آب، خاک و کشاورزی اختصاص یافت.
تا پایان سال 1395 مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها شامل هشت میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های کشور، یک میلیارد و 500 میلیون دلار به طرح‌های احیا و توسعه زمین های کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، 500 میلیارد دلار به طرح‌های انتقال آب به سیستان، 500 میلیون دلار به طرح‌های آبیاری تحت فشار و 500 میلیون دلار به طرح‌های آبرسانی به روستاها بود.

** 6 میلیارد و 639 میلیون دلار سپرده‌گذاری در بانک‌‌های عامل
بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل اختصاص می یابد که بانک‌های سپرده‌پذیر از طریق اعطای تسهیلات این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط تخصیص داده‌اند.
تا پایان سال 1395، مبلغ سپرده‌گذاری‌های انجام شده در بانک‌‌های عامل 6 میلیارد و 639 میلیون دلار بود.

** 118 هزار و 839 میلیارد ریال تسهیلات ریالی
از زمان تاسیس صندوق، بخشی از منابع بر اساس تکالیف قانونی به تسهیلات ریالی اختصاص یافته است.
این تسهیلات تا پایان سال 1393 از طریق قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شد و از آغاز سال 1394 در اجرای حکم ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، صندوق نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی برای اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی، اقدام کرد.
کل تسهیلات ریالی پرداخت شده از محل قرارداد عاملیت ریالی 118 هزار و 839 میلیارد ریال بود و میزان سپرده‌گذاری‌های صندوق در بانک‌های دولتی و خصوصی 110 هزار و 432 میلیارد ریال شد.
به گزارش ایرنا، صندوق توسعه ملی ایران در سال 2017 میلادی به لحاظ شاخص مدیریت صندوق ثروت ملی بین 28 صندوق مورد ارزیابی، هفتم شد.
همایش بین المللی صندوق های ثروت ملی این هفته در قزاقستان برگزار می شود.
صندوق توسعه ملی، پس از تجربه ناموفق حساب ذخیره ارزی، بر اساس ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از درآمد ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسلهای آینده از منابع نفت و گاز و فراورده‌های نفتی تاسیس شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]
اقتصام*1063*1961* خبرنگار: رفعت کرمی مهر**انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید