سه میلیارد دلار سرمایه خارجی حاصل برجام در استان کرمانبه گزارش ایرنا، علیرضا رزم حسینی شامگاه یکشنبه در دیدار با سفیر استرالیا به پتانسیل و ظرفیت های اقتصادی کرمان اشاره کرد و افزود: این استان دارای معادن بزرگی همچون مس، ذغال سنگ و کرومیت است.
وی با بیان اینکه همکاری های خوبی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور استرالیا در حوزه معادن وجود داشته است تصریح کرد: آمادگی همکاری کرمان با شرکت های سرمایه گذار استرالیایی در پروژه های اقتصادی این استان وجود دارد.
استاندار کرمان تاکید کرد: این استان علاقمند است از ظرفیت کشور استرالیا در حوزه های مختلف استفاده کند که در این راستا انتظار می رود نشستی با اتاق بازرگانی کرمان برگزار و لیست پروژه های آماده سرمایه گذاری استان ارائه شود.
وی به تولید بیش از 10 درصد خودروی کشور در کرمان به عنوان یکی از ظرفیت های این استان اشاره و تصریح کرد: وجود بیش از 25 درصد باغات کشور، ثبت پنج اثر تاریخی ثبت یونسکو، اختصاص یک لاین اقتصادی از سوی هواپیمایی ماهان به کرمان، ظرفیت قطب نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری کشور آلمان و همچنین وجود 40 درصد ارزش افزوده معادن کشور در کرمان از جمله پتانسیل های استان کرمان است.
استاندار کرمان به اسکان بیش از 300 هزار اتباع بیگانه در این استان اشاره کرد و گفت: این تعداد معادل 10 درصد جمعیت استان کرمان است.
وی افزود: 30 هزار دانش آموز اتباع خارجی در هزار و 200 کلاس درس استان کرمان مشغول به تحصیل هستند.
وی تاکید کرد: کشور ایران به دلیل همجوار بودن با کشورهایی چون افغانستان حدود 38 سال پناهندگان و اتباع خارجی را پذیرش می کند.
رزم حسینی با تاکید بر اینکه اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران در پذیرش اتباع خارجی، هزینه های زیادی را به کشور ما تحمیل کرده است اظهار کرد: علاوه بر هزینه های مادی، موضوعاتی همچون نگهداری، تامین بهداشت، سلامت، امنیت و در کنار این مسائل فرهنگی نیز مشکلاتی را برای ایران به وجود آورده است.
استاندار کرمان از کشور استرالیا به عنوان کشوری مهاجرپذیر نام برد و افزود: اتباع خارجی در استان کرمان در شرایط خوب و امن زندگی می کنند.
وی ضمن قدردانی از کمک های بشردوستانه برخی از کشورها در زمینه اتباع خارجی گفت: حجم هزینه ها با کمک های بشردوستانه قابل قیاس نیست.
رزم حسینی با اشاره به پرداخت هزینه های سنگین اتباع خارجی در حوزه سلامت در استان کرمان تصریح کرد: سالاانه حدود 20 تا 25 میلیون دلار در حوزه سلامت، درمان و تصادفات جاده ای اتباع خارجی در استان کرمان هزینه می شود.
وی پیشنهاد کرد: استرالیا می تواند بیمارستانی مخصوص اتباع خارجی را در استان کرمان احداث کند و احداث این بیمارستان می تواند اقدامی ماندگار از سوی این کشور باشد.
وی تاکید کرد: استان کرمان نیز می تواند در احداث بیمارستان مخصوص اتباع خارجی مشارکت و زیرساخت های لازم را فراهم کند.
** سوق دادن صنعت توریسم و جهانگردی استرالیا به سمت استان کرمان
سفیر کشور استرالیا نیز ضمن قدردانی از نماینده عالی دولت در استان کرمان گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه پناهجویان کشور افغانستان نهایت همکاری را داشته و این وظیفه جامعه جهانی است تا این کشور را پشتیبانی کند.
آیان بیگز با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران کشوری است که 2 نسل از پناهجویان کشور افغانستان را میزبانی می کند افزود: این امر بشر دوستانه به رفاه پناهجویان و ثبات منطقه کمک شایانی کرده است.
وی افزود: اقداماتی که در استان کرمان در خصوص پذیرش اتباع خارجی انجام شده از جمله پذیرش، آموزش و اشتغال اتباع خارجی بدون کارت شناسایی، امری بشردوستانه و قابل تحصین است لذا کشور استرالیا وظیفه خود می داند که در این حوزه با استان کرمان همکاری کند.
سفیر کشور استرالیا هدف از سفر سه روزه خود به استان کرمان را، بازدید از اردوگاه پناهندگان کرمان و بررسی تامین آب شرب، مسکن و جمعیت آسیب پذیر مستقر در این اردوگاه ها عنوان کرد و گفت: پروژه ملی همچون طرح نظام تحول سلامت طرح بسیار مفیدی بود که در کشور اجرا شده است.
آیان بیگز با اشاره به فرصت های اقتصادی استان کرمان و ثمرات مذاکرات برجام، افزود: پس از توافقات برجام فرصت های زیادی برای کشور ایجاد شد و نزدیکی خوبی بین شرکت های اقتصادی ایرانی و استرالیا پدید آمد که امید است که این نزدیکی ها گسترش یابد.
وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه و وزیر امور اقتصادی کشور استرالیا به ایران طی دوسال گذشته، یادآورشد: وزرا در این سفرها بدنبال برقراری روابط مشترک بین کشور استرالیا و ایران بودند.
سفیر کشور استرالیا به سفر مجدد خود به استان کرمان در آینده ای نزدیک به اتفاق تیم اقتصادی و تمرکز این تیم بر حوزه های صنعتی همچون خودروسازی، معدنی و پروژه های آبی خبر داد و خاطرنشان کرد: در این سفر بدنبال آن هستیم که جاذبه های تاریخی و گردشگری استان کرمان را کشف کرده و صنعت توریسم و جهانگردی استرالیا را به سمت استان کرمان سوق خواهیم داد.
آیان بیگز در خصوص پیشنهاد استاندار کرمان مبنی بر احداث بیمارستان مختص اتباع خارجی در استان کرمان، گفت: این پروژه جدی و بزرگی است که می تواند مورد مذاکره شرکت های استرالیایی قرار گیرد.
بیش از 300 هزار اتباع بیگانه معادل 10 درصد جمعیت کرمان در این استان زندگی می کنند.
خبرنگار و انتشار دهنده: نجمه حسنی*
3029انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید