شاخص بورس 101 واحد عقب نشینی کردبه گزارش ایرنا، نمادهای پالایشی که دیروز (شنبه) تحت تاثیر برخی شایعات مبنی بر احتمال تعدیل مثبت دوباره، با استقبال فعالان بازار سرمایه روبرو شده بودند، امروز روندی معکوس یافته و با تاثیرگزاری منفی، شاخص را پایین کشیدند.
بر این اساس، نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، جم (پتروشیمی جم) و وانصار (بانک انصار) در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آن را پایین بردند، در مقابل، فولاد (فولاد مبارکه)، حکشتی (کشتیرانی) و دعبید (داروسازی دکتر عبیدی) با بیشترین تاثیر مثبت، مانع افت بیشتر شاخص شدند.
امروز حجم معاملات نیز پایین بود؛ به طوری که بیش از 460 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 122 میلیارد ریال در 42 هزار و 73 نوبت داد و ستد شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز با کاهش روبرو شدند. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 33 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 91 واحد افت کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 69 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 215 واحد کاهش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور، شرایط بهتری دارند، 100 واحد و شاخص بازار دوم بورس 64 واحد پایین آمد.
بیشترین ارزش معاملات امروز به گروه فلزات اساسی با معامله 53 میلیون سهم به ارزش 123 میلیارد ریال اختصاص داشت.
گروه خودرو به ارزش 114 میلیارد ریال و فراورده های نفتی به ارزش 95 میلیارد ریال نیز در رده های بعدی قرار داشتند.

** آیفکس، سبزپوش شد
معاملات امروز فرابورس، با دادوستد 210 میلیون ورقه بهادار به ارزش 944 میلیارد ریال دنبال شد و شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز یک واحد رشد کرد و به رقم 920 واحدی رسید.
همچنین نمادهای معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، فولاد هرمزگان جنوب، کارخانجات کابل‌سازی ایران و شرکت پرمیت بازگشایی شدند.
معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت نیز با خرید و فروش 368 هزار ورقه به ارزش 363 میلیارد ریال همراه شد. در این بازار اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم در صدر این بازار ایستاد و بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.
حدود 102 هزار ورقه تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش حدود 80 میلیارد ریال خرید و فروش شد که اوراق تسه اردیبهشت‌ماه 96 بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در مقایسه با سایر تسه‌ها به ثبت رساند.
اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی 768 هزار تا 800 هزار ریال مبادله شدند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام*2022*1961* خبرنگار: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید