شرحی بر کشورهای متاثر از تحریم اقتصادی جدید کره شمالیشبکه خبرگزاری اسکای نیوز روز سه شنبه در گزارشی در این خصوص نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است که واشنگتن مساله توقف مبادلات تجاری با کشورهایی را که با کره شمالی داد و ستد بازرگانی دارند، مورد بررسی قرار می دهد.
براساس گزارش موسسه فناوری ماساچوست، کره شمالی در سال 2015، در مجموع سه میلیارد و 470 میلیون دلار کالا و خدمات وارد کرد و دو میلیارد و 830 میلیون دلار صادرات انجام داد.
اما کدام کشورها با کره شمالی داد و ستد تجاری دارند؟ یکی از این کشورها چین است. ترامپ برای عمل به وعده خود در زمینه توقف مبادلات تجاری با کشورهایی که با کره شمالی داد و ستد بازرگانی دارند، مشکل خواهد داشت، زیرا بزرگترین شریک تجاری کره شمالی، چین است.
حدود 83 درصد از واردات کره شمالی و 85 درصد از صادرات این کشور در سال 2015 در سرتاسر مرز زمینی شمالی اش به این کشور وارد و از آن خارج شد.
چین بیش از واردات کالا از کره شمالی، به پیونگ یانگ کالا صادر می کند. چین هر ساله مقادیری لباس، تجهیزات برقی و الکترونیکی، مواد مصنوعی، سازه های فلزی و خودرو به ارزش صدها میلیون دلار به کره شمالی صادر می کند.
چنانچه ترامپ داد و ستد با چین را متوقف کند، آمریکا 128 میلیارد دلار در زمینه صادرات و 457 میلیارد دلار در زمینه واردات زیان می بیند.

هند
هند 3.5 (سه ممیز پنج) درصد صادرات کره شمالی و 3.1 (سه ممیز یک) درصد واردات این کشور را تشکیل می دهد. بخش اعظم صادرات کره شمالی شامل مجسمه (44 درصد) است و مواد شیمیایی، مواد خام و غذا حجم بالایی از مابقی صادرات این کشور را تشکیل می دهد. کره شمالی به طور عمده نقره و ماشین آلات از هند وارد می کند.

پاکستان و تایلند
پاکستان سومین مقصد بزرگ صادرات کره شمالی است و تایلند سومین شریک تجاری بزرگ برای واردات پیونگ یانگ محسوب می شود.

فیلیپیین
فیلیپین یک کشور صادرکننده اصلی در زمینه تجهیزات الکتریکی به کره شمالی است.

روسیه
به رغم سخنان وزیر انرژی روسیه مبنی بر صفر بودن رقم صادرات نفت مسکو به کره شمالی، موسسه فناوری ماساچوست ارزش صادرات بنزین روسیه به کره شمالی را یک چهارم مجموع 78 میلیون دلار صادرات این کشور به پیونگ یانگ تخمین زد.
دیگر مقاصد صادراتی مهم برای کره شمالی شامل بورکینافاسو، عربستان، شیلی، برزیل، ترکیه و هنگ کنگ هستند. در این میان، کشورهای مهم دیگری که به کره شمالی صادرات انجام می دهند، عبارتند از: سنگاپور، مکزیک، اوکراین، پرو، آلمان، سوئیس و سنگال.
اروپام**9109**1908
مترجم: نیره مجیدی راد*ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید