شکارچی آهو در جاجرم به یک سال حبس تعزیری محکوم شدسیدمحمد موسوی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این شکارچی متخلف که در تیرماه اقدام به شکار یک راس آهو در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم کرده بود باید مبلغ 100 میلیون ریال هم بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست وشکار یک راس آهو بپردازد .
به گزارش ایرنا تیرماه امسال محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم در حاشیه شمال مرکزی میاندشت در حال گشت زنی متوجه موتورسیکلتی شدند که درحال فرار بود
شکارچی متخلف که یک راس آهو را زنده گیری و داخل کیسه کرده بود، به علت ترس از محیط بانان، آن را به درون جوی آب پرتاب کرد و باعث خفگی آهو شد.
این شکارچی متخلف پس از شناسایی دستگیر و به مقامات قضایی ارجاع شد .
پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو در جاجرم یکی از پویاترین زیستگاه های یوزپلنگ در کشور است که در سال های گذشته تعدادی از این حیوان تصویربرداری شده است.
بقای این گونه با ارزش در این منطقه وابستگی بسیار زیادی به جمعیت آهو دارد و شکار غیرمجاز در این منطقه می تواند نسل این گربه سان با ارزش را با خطر جدی مواجه کند.
در سال های اخیر با تلاش محیطبانان اداره حفاظت محیط زیست جاجرم و همکاری اداره کل محیط زیست خراسان شمالی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده که نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زادآوری یوزپلنگ در این منطقه بوده است.
کارشناسان اداره کل محیط زیست خراسان شمالی بر این باورند که خروج آهو از این منطقه به علت وجود مزارع کشاورزی فراوان و مستعد در اطراف این زیستگاه و به دنبال آن شکار غیر مجاز توسط افراد سودجو به دلیل گستردگی منطقه و کمبود محیط بان و نبود امکانات متناسب برای مقابله با شکارچیان از مهم ترین مشکلاتی است که که کار حفاظت در این منطقه را با چالش مواجه کرده است.
مرکز شهرستان جاجرم در 150 کیلومتری جنوب بجنورد واقع است.
7189/ 6042 خبرنگار : بتول صارمی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید