صادرات تعاونی ها در دولت یازدهم 7.1 برابر شدبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدحمید کلانتری» امروز در سومین همایش «صادرات و تعاونی ها» و دومین جشنواره ملی «تعاونی های برتر صادراتی» افزود: صادرات یک هدف راهبردی است که در کنار تولید و اشتغال، از مهمترین امور تعاونی ها به شمار می رود.
کلانتری ادامه داد: مشکلاتی در بحث آمار تعاونی های صادراتی وجود دارد مانند اینکه بعضی از تعاونی ها، محصولات را به نام خود صادر نمی کنند و شرکت واسطه خصوصی این امر را بر عهده می گیرد.
«10 تعاونی زعفران که قدرت صادرات ندارند محصولاتشان را در اختیار یک شرکت قرار می دهند و آن شرکت زعفران را صادر کرده و این امر به اسم صادرات تعاونی ها محسوب نمی شود».
وی ادامه داد: پایگاه رسمی کشور مانند گمرک نیز صادرات را بر پایه نام شرکت ها تفکیک نکرده و شرکت های سهامی عام و خاص جدا نشده است که صادرات هر بخش تعاونی را نمی توان معین کرد.

** نیاز بخش تعاون به سامانه صادراتی
معاون وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی گفت: نخستین اقدام راه اندازی یک سامانه صادراتی است که مستقیم و غیر مستقیم صادرات بخش تعاون را ثبت کند. با وجود این سامانه می توان برنامه های جامع را دنبال و از وضع موجود تعاونی ها آسیب شناسی کرد و با تجزیه و تحلیل به یک برنامه هدفمند برای صادرات کالاها رسید.
کلانتری اضافه کرد: ایران به لحاظ کشاورزی بسیار مستعد است و محصولات آن مانند پسته، زعفران و خرما شهرت جهانی دارد اما باید مراقب بود موقعیت صادراتی این محصولات خدشه دار نشود و محصولات دیگر مانند زیره و حتی گیاهان دارویی نیز بازار هدف خود را در صادرات جهانی پیدا کند.
«در بخش صادرات، کیفیت و بسته بندی بسیار مهمی است».
این مسوول تاکید کرد برند، اعتماد ایجاد می کند و ادامه داد: از مجموع 97هزار تعاونی فعال، حدود 30 تعاونی برند بین المللی دارند که بسیار کم است.
وی افزود: از جمع 20 کشور هدف صادراتی فقط 6 کشور اصلی مانند عراق، افغانستان و کشورهای آسیای میانه برای صادرات محصولات تعاونی ها وجود دارد؛ بنابراین باید کشورهای هدف صادراتی نیز افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، سومین همایش «صادرات و تعاونی ها» و دومین جشنواره ملی «تعاونی های برتر صادراتی» در باشگاه دیپلماتیک وزارت امورخارجه برگزار شد.
رییس اتاق تعاون ایران نیز امروز اعلام کرد: اکنون 14 میلیون نفر در کشو عضو تعاونی هایند و 2 میلیون نفر در ١٢٠ گروه شغلی در این بخش فعالند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]
اقتصام*9123*1961* خبرنگار: زهره دریغ گفتار*انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید