صادرات حدود 500 میلیون دلار محصولات دانش بنیان کشوربه گزارش خبرنگار ایرنا، وحید احمدی شامگاه سه شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان گیلان در رشت، با اعلام این مطلب افزود: در هر سال نیز رشد بسیار زیادی نسبت به سال قبل داشتیم.
وی با اشاره به فعالیت حدود چهار هزار و 400 شرکت دانش بنیان و واحدهای فناور با 30 هزار شاغل در کشور گفت: طی سال های اخیر در توسعه پارک های علم و فناوری، ارتقاء کیفت محصولات شرکت های دانش بنیان و ایجاد فضای ارتباطات بین المللی اقدامات خوبی شده است.
معاون وزیر علوم با اشاره به اهمیت فعالیت مراکز رشد در حوزه علوم انسانی و هنر خاطر نشان کرد: در زمان حاضر هشت مرکز رشد در این رابطه در کشور فعال است.
وی با بیان اینکه در بیشتر نیروهای شرکت های بزرگ دنیا ، افزون بر 50 درصد افراد تحصیلکرده در رشته های علوم انسانی دارند، افزود: شرکت ها زمانی موفق هستند که از اقتصاد، روانشناس، بازاریاب و مسئول ارتباطات خوبی برخودار باشند که همه این ها در رشته علوم انسانی است و انتظار داریم که علوم انسانی در کنار سایر رشته ها ، وارد این عرصه شود.
احمدی با بیان اینکه در حوزه علم و فناوری از وضعیت خوبی برخورداریم، اظهار کرد: توسعه شاخص ها در حوزه های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری و تجاری سازی مورد توجه است و به طور جدی در این مسیر حرکت می کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش، به ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر بین کشورهای اسلامی اشاره و اضافه کرد: طرح مربوط به ایجاد این صندوق ، تهیه شده که امیدواریم مورد بررسی قرار گیرد.
احمدی با اشاره به ظرفیت های پارک علم و فناوری گیلان بیان داشت: در زمان حاضر این پارک مسئولیت شبکه های پارک های علمی و فناوری را بر عهده دارد و دبیرخانه فن بازار جمهوری اسلامی نیز در پارک علم و فناوری این استان است.

** در مسیر فناوری، توانمند و استوار پیش می رویم
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین غروب سه شنبه در نشستی با مدیران شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان گیلان در رشت، با اشاره به اخذ مجوز فعالیت حدود سه هزار و یکصد شرکت دانش بنیان در کشور گفت: در مسیر علم و فناوری با وجود آنکه جوان هستیم، اما توانمند و استوار پیش می رویم.
وحید احمدی به قانون مربوط به شرکت های دانش بنیان در سال 1389 اشاره و خاطرنشن کرد: عوامل عدم اجرای این قانون در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفت و تلاش شد تا این عوامل، مرتفع شود و طی این مدت، علاوه بر تامین اعتبار برای صندوق نوآوری، آیین نامه معافیت مالیاتی مربوط به شرکت های دانش بنیان که ابلاغ شده بود نیز به امضاء وزیران علوم و امور اقتصادی، تنظیم و ابلاغ شد.
وی بیان داشت: تبدیل محصولات علمی به دستاورد قابل عرضه و تجاری سازی توسط پژوهشگران و دانشجویان، تنها مدلی و الگویی است که می تواند مشکل اشتغال و کارآفرینی در استان ها را مرتفع کند.
احمدی اظهار کرد: زمینه و ظرفیت خوبی در همه استان ها از جمله گیلان با توجه به منطقه آزاد انزلی ، ارتباطات منطقه ای و ظرفیت های این استان به لحاظ مراکز پژوهش و پارک علم و فناوری مهیاست.
در این نشست محصولات برگزیده دانش بنیان شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان گیلان شامل طرح فرآوری پودر گیاه استویا و تولید شیرین کننده استویا (جامد و مایع 6 درصد)، طرح تولید پروبیوتیک دام، طیور و آبزیان ، سامانه هدایت سنج آنلاین سیالات ، طراحی و تولید سامانه های سنجش، قرائت و جمع آوری داده، تحلیل و مدیریت کنتورهای مختلف رونمایی شد.
حضور در نشست شورای دانشگاه گیلان و افتتاح پروژه کارگاه های نیمه صنعتی سبک 12 واحدی در مجتمع نیمه صنعتی و کارگاهی فشتام از برنامه های سفر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به این استان بود.
خبرنگار: شادی خورشیدی سدهی ** انتشاردهنده:امیرحسین کبیری
7286/2007انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید