علت عمده بیکاری در کشور، نبود ساز و کار صحیح استخدامی استبه گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، مهندس حسین صابری روز دوشنبه در نشست خبری نخستین آزمون استخدام شرکت های خصوصی و دانش بنیان کشور، با بیان این که یکی از مشکلات جدی در کشور بیکاری تلقی می شود، گفت: این در حالی است که مشاهدات ما از شرکت های دانش بنیان و بنگاه های تولیدی حاکی از آن است که تقاضای زیادی برای جذب افراد ماهر وجود دارد.
وی به حجم قابل توجه انتشار روزانه آگهی استخدام در نشریات و روزنامه ها برای جذب افراد توانمند در رشته های مختلف از جمله تولید، مهندسی، بازاریابی و خدمات اشاره کرد و گفت: این تعداد آگهی روزانه در حدی است که اگر سرفصل استخدام افراد در روزنامه و نشریات حذف شود، به طور حتم بخش عمده ای از درامد نشریات کاهش خواهد یافت.
معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی با تاکید بر این که در حال حاضر شکاف عمیقی بین بازار نیروی کار و متقاضیان کار وجود دارد، گفت: دلیل بخش عمده ای از بیکاری در کشور نبود یک ساز و کار اجرایی صحیح برای استخدام متقاضیان کار است.
وی با بیان این که طبق آمار وزارت صنعت، حدود 80 هزار شرکت صنعتی و خصوصی فعال در کشور وجود دارد که برخی در دو و حتی سه شیفت کار می کنند، گفت: این شرکت ها به طور حتم بصورت سالانه به دلیل عواملی مانند افزایش ظرفیت تولید، بازنشستگی، اخراج و تعدیل نیرو به نیروهای جدید نیاز پیدا می کنند.
صابری اظهارکرد: متاسفانه به دلیل این که ساز و کار فعلی جذب و استخدام متقاضیان کار کفایت نمی کند، روش جذب افراد علاوه بر مراجعه به سایت های کاریابی که روش پرهزینه ای است، بیشتر از روی سفارش صورت می گیرد.
وی با اشاره به ایده شرکت فناورد برای برگزاری آزمون استخدامی به منظور تسهیل جذب فارغ التحصیلان ماهر دانشگاهی در شرکت های خصوصی و دانش بنیان که قرار است نیمه دوم امسال برگزار شود، گفت: این شرکت در واقع برای پر کردن خلاء بین متقاضیان جویای کار و همچنین بنگاه های و شرکت های خصوصی با هماهنگی معاونت علمی و وزارت صنایع این آزمون استخدامی را برگزار می کند.
نخستین آزمون استخدام شرکت های خصوصی و دانش بنیان به همت مجموعه رقابت های تخصصی مهارت سنجی فناورد و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صنایع نیمه دوم سالجاری برگزار می شود.
متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون از 8 صبح فردا سه شنبه 14 شهریور می توانند به سایت این آزمون به نشانی www.inre.ir مراجعه نمایند.
علمی1836
خبرنگار: یوسف درویشی* انتشار: زهره محتشمی پورانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید