غلظت ذرات معلق در هوای سیستان 5 برابرحد مجازمرتضی فرجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکروگرم بر مترمکعب عنوان کرد و افزود: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت 683 میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد.
وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در این مدت با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به 700 متر و در زابل به 2 هزار متر کاهش داد.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در نقاط مستعد طوفان تا پایان هفته در شهرهای شمالی استان تداوم دارد و در این مدت برای سایر نقاط استان غبار محلی و در برخی ساعات وزش باد و گرد و خاک با شدت کمتر انتظار می رود.
به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: زاهدان در شبانه روز گذشته با حداقل 16 درجه سانتیگراد و دلگان و نیکشهر با حداکثر 45 درجه بالای صفر به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط استان بودند.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.
7316**3042/ 6075* خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید