فرار 60 هزار مسلمان روهینگیایی از میانمار به بنگلادش



به گزارش ایرنا،براساس گزارش کمیسیون پناهندگان سازمان ملل در 24 ساعت گذشته دهها هزار نفر از مسلمانان اقلیت روهینگیا برای فرار از خشونت ها با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شدند.
حمله ارتش میانمار به دنبال حمله گروه مسلح ‘ارتش رستگاری روهینگا اراکان ‘(راخین)به پست های امنیتی ارتش میانمار آغاز شد.
دولت میانمار اعلام کرد بیش از دوهزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش دراین استان در آتش سوخته است .
روهینگیایی های در حال فرار از بنگلادش می گویند که حملات و کشتار توسط ارتش برای سرکوب و اجبار آن ها برای مهاجرت صورت می گیرد.
نیروهای امنیتی میانمار و شورشیان روهینگیا یکدیگر را متهم به سوزاندن روستاها و اعمال خشونت بار در ایالت روخین می کنند.
ارتش میانمار می گوید 400 نفر که اغلب شورشی بودند در برخوردهای مسلحانه کشته شده اند.
‘ویویان تن’، سخنگوی کمیسیون پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید:« از زمان آغاز خشونت ها در 25 آگوست حدود 60 هزار نفر وارد بنگلادش شده اند.»
این رقم حدود 20 هزار نفر بیشتر از آماری است که روز جمعه توسط مقامات محلی اعلام شد.
پلیس بنگلادش روز جمعه از کشف 21 جسد شناور مسلمانان روهینگیا در رودخانه ‘نف’ خبر دادند.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیا و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش ‘آنگ سان سوچی’ رهبر ملی میانمار است، که برخی در غرب از او به دلیل سکوت در برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
دولت میانمار پیش از این نیز با رد گزارش بازرسان سازمان ملل درخصوص اتهامات تجاوز گروهی ،شکنجه ،آتش سوزی و کشتار توسط نیروهای امنیتی علیه مسلمانان روهینگیایی ،مانع ورود بازرسان سازمان ملل و انجام ماموریت گروه حقیقت یاب سازمان ملل برای رسیدگی به این اتهامات شده بود.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد



انتهای پیام /*










دیدگاهتان را بنویسید