فرمانده ارتش لیبی همکاری با دولت وفاق ملی را درمناطق تحت کنترل خود ممنوع کردبه گزارش ایرنابه نقل از پایگاه خبری« بوابة افریقیا الإخباریة»،ژنرال حفتر امروز جمعه در دستورالعملی، به رئیس ستاد نیروهای مسلح، فرماندهان مناطق مختلف و همه یگان های نیروهای مسلح دستور داد از همکاری با دولت وفاق ملی خود داری کنند.
در این دستور آمده است:’طی مدت اخیر مشاهده شده است دولت وفاق، وزیران و سرپرستانی برای برخی وزارتخانه ها ونهادهای دیگردر مناطق تحت سیطره فرماندهی کل(ارتش)منصوب می کردو این افرادبه دلیل شرایط مادی و اجتماعی موجود، از طرابلس،کارهای را پیگیری می کردند و ما به دلیل اینکه این وزارتخانه ها ( وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، دارایی و اقتصاد) از جمله وزارتخانه های خدماتی بودند، از کنار آن گذشتیم اما وقتی بحث امنیت ملی مناطق آزادشده که تحت کنترل نیروهای مسلح است، در میان باشد، باید گفت این اقدام در حقیقت تلاش برای نفوذ در تشکیلات نظامی و امنیتی است.’
وی افزود: ‘این گونه کارها در حقیقت ، سیاست و تدابیر اخوان المسلمین و تروریست هایی است که در مقابل پیروزی ها و پیشروی نیروهای مسلح برای نابود کردن تروریسم و گروه ها جنابتکار،ناتوان مانده اند. ‘
ژنرال حفتر در ادامه گفت: هر نوع فعالیت مقام ها و مسئولان دولت وفاق در مناطق آزاد شده که اکنون تحت کنترل نیروهای مسلح است، ممنوع است و کسی نباید دستورهای آن ها را اجرا کند یا با آن ها همکاری کند .’
فرمانده ارتش لیبی تاکیدکرد: وقتی بحث نیروهای مسلح و وزارت کشور و دستگاه های امنیتی تابع آن به میان می آید، فرماندهی کل ارتش به هیچ عنوان اجازه دخالت به کسی را نمی دهد.
ژنرال حفتر در پایان گفته است این دستورها حتی اگر اجرای آن نیاز به توسل به زور داشته باشد ،باید اجرا شود .
دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» روز پنجشنبه سرپرست جدیدی برای وزارت کشور و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح لیبی معرفی کرد.
از زمان این انتصاب ها، پیش بینی می شد ژنرال حفتر واکنش شدیدی به این کار نشان دهد زیرا وی خود را فرمانده ارتش ملی لیبی می داند.
این تحولات می تواند آغاز فصل جدیدی از کشمکش ها در لیبی باشد.
لیبی از زمان سقوط حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است.
اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» است که مورد تایید ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای مسلح این کشور قرار دارد.
پارلمان لیبی از دولت مخالف دولت وفاق ملی به ریاست عبدالله الثنی که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می کند.
به عقیده کارشناسان رقابت عوامل خارجی عامل اصلی تداوم بی ثباتی در لیبی است.
دولت وفاق ملی از سوی اروپا، آمریکا، چندین کشور آفریقایی و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.
ژنرال حفتر مورد تایید امارات ، مصر و عربستان است و این کشورها اخوان المسلمین را دشمن خود می دانند.
خاورم **2041**1708**خبرنگار: سید شاهپور حسینی**انتشار: علیرضا ارشادیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید